České předsednictví EU kultuře moc nenabídne

Search
Close this search box.

8.1.2009 Haló noviny str. 8 Z kultury (the)
Přibližně padesát kulturních akcí v České republice a stejný počet v zahraničí bude součástí českého předsednictví Evropské unie. Pořadatelé nabídnou výstavy, filmová i hudební představení a happeningy. Slavnostní ukončení českého předsednictví v EU doprovodí 27. června show na hlavním bruselském náměstí Grand Place.
První akce se uskutečnila včera večer v pražském Národním divadle během slavnostního zahajovacího galavečera, který se však nevyhnul ani některým úsměvnějším momentům. Scénář bratří Formanů však byl předem podrobován mnoha připomínkám z úředních míst – zdá se, že v současnosti často kritizované byrokratické praktiky těchto zkušeností z předlistopadové epochy opět nabírají na svém významu i intenzitě. Inu, nejsme jako oni…
Mezi desítkami připravených akcí jsou nezřídka zejména pravidelně se opakující festivaly a přehlídky, kupříkladu Pražské jaro, jež plánuje 9.května mimořádně uvést Beethovenovu Devátou symfonii, či operní festival Smetanova Litomyšl. Ovšem o mimořádné a výlučně orientované akce půjde jen zcela výjimečně. Budou k nim patřit dobové výstavy, jež připomenou vládu českého krále Karla IV. nebo vládu zastánce a šiřitele mírové myšlenky evropské jednoty, krále Jiřího z Poděbrad.»Naše kulturní akce návštěvníky zavedou například do moravského Velehradu, kam z řecké Soluně přišli slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj,« uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jiný projekt poukáže například na provázanost evropské kultury v hudbě: bude se věnovat životu a dílu rakouského skladatele Gustava Mahlera.

Evropě to osladíme,nebo osolíme?
Výraznější prezentace dalších hudebních osobností mezinárodního dosahu však plánovány nejsou – a pokud, tak jen na velmi omezené úrovni (například výběr připomínající odkaz Bohuslava Martinů, jehož rodišti v Poličce na Českomoravské vysočině však hrozí v rámci havarijního stavu devastace). Prolínání české, německé a židovské kultury doloží výstava o jednom z nejuznávanějších spisovatelů 20.století, pražského rodáka Franze Kafky.
Pořadateli akcí budou kromě státních institucí také krajské úřady či různé soukromé subjekty. Ministerstvo kultury například k projektům určeným pro prezentaci v zahraničí vyhlásilo na loňský a letošní rok speciální grantové řízení, ve kterém rozdělilo přes deset milionů korun. Ovšem celkový soupis akcí by se mohl nazvat lapidárně shakespearovským titulkem: Mnoho povyku pro nic.

Foto autor| FOTO -ČTK/Stanislav ZBYNĚK

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz