Eva Urbanová oslaví dvacet let kariéry v Litomyšli

Search
Close this search box.

14.6.2007 Plzeňský deník str. 21 Zábava & kultura (čtk)
14.6.2007 Pražský deník str. 17 Zábava a kultura (čtk)
14.6.2007 Ústecký deník str. 17 Zábava & kultura (čtk) 14.6.2007 Plzeňský deník str. 21 Zábava & kultura (čtk)
14.6.2007 Pražský deník str. 17 Zábava a kultura (čtk)
14.6.2007 Ústecký deník str. 17 Zábava & kultura (čtk)

Praha/ Sopranistka Eva Urbanová slaví v tomto roce dvacáté výročí umělecké dráhy, výjimečné operní kariéry. Nejbližší příležitostí slyšet ji živě bude páteční galakoncert na festivalu Smetanova Litomyšl. S orchestrem, sborem a tenoristou Olegem Kulkem tam uvede scény a árie z oper Prodaná nevěsta, Dalibor, Rusalka, Sedlák kavalír, Nabucco a Turandot.
Už o den později zazpívá Urbanová na koncertě ve prospěch obnovy kláštera v Chotěšově na Plzeňsku, v červenci se objeví v Třeboni a v Českém Krumlově. Koncem srpna umělkyně odlétá na dva měsíce do Los Angeles, kde ztvární Kostelničku v nové inscenaci Janáčkovy opery Její pastorkyňa. "V Litomyšli bude na programu to, co jsem zpívala – čeští a italští autoři. V budoucnu bych se ještě ráda dotkla i německé operní tvorby," řekla Urbanová. Za své role, které opravdu miluje a v nichž je také podle mínění mnohých nedostižná, považuje především Smetanovu Libuši a Janáčkovu Kostelničku. S dosavadním uměleckým směřováním a dosaženými výsledky je první dámou české opery spokojená. "Když se mi podařilo dvacet let zpívat, dala bych si jeden bod v daleké budoucnosti, totiž že se pokusím ještě zdolat další dvacítku. Když se mi to podaří, budu spokojena, ale pak si určitě vytyčím zase něco jiného," poznamenala Urbanová. Někdejší amatérská rocková zpěvačka zahájila sólovou kariéru v roce 1987 v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Nedlouho poté si ji Zdeněk Košler vybral do Smetanova Dalibora, kterého dirigoval v Národním divadle v Praze. Definitivně na sebe upozornila roku 1991 při Pražském jaru ve Dvořákově oratoriu Svatá Ludmila. Posléze se prosadila v zahraničí, a to i v milánské La Scale a v Metropolitní opeře vNewYorku.
Urbanová získala letos na jaře platinovou desku za úspěšný prodej 70 tisíc zvukových nosičů. To je úspěch, protože vážná hudba obecně se mocneprodává.

Foto popis| Operní diva Eva Urbanová
Foto autor| Foto: Deník/ Vít Šimánek
Region| Západní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz