Eva Urbanová zahájí Smetanovu Litomyšl

Search
Close this search box.

15.6.2007 Právo str. 15 Kultura Vladimír Říha 15.6.2007 Právo str. 15 Kultura Vladimír Říha

Galakoncertem sopranistky Evy Urbanové k dvaceti letům její umělecké kariéry zahájí dnes 49. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Na II. nádvoří zámku Urbanovou a jejího kolegu, tenoristu Olega Kulka, doprovodí rozhlasový orchestr (SOČR) řízený Ondrejem Lenárdem v áriích z českých a italských oper.
Až do 1. července nabídne festival dvacet koncertů a představení, kde Smetanovo dílo bude zastoupeno premiérou nové inscenace Hubičky Opery Národního divadla v Praze, kterou uvede Česká televize v přímém přenosu. Vedle dirigenta Zbyňka Müllera ji připravil tým slovenských tvůrců v čele s režisérem Mariánem Chudovským.
"Hubička je součástí připravovaného triptychu smetanovských inscenací, z kterého jsme loni již uvedli Tajemství a příští rok dojde na Dvě vdovy," říká ředitel festivalu Jan Pikna.
První víkend přinese mj. i taneční večer s Hradišťanem (Martinů: Kytice) a zlínskou filharmonií, v týdnu pak i v Chrudimi českou premiéru slovenské duchovní opery Kristův dotyk Víťazoslava Kubičky. Na festivalu vystoupí i soubor ostravské opery (s inscenací Pucciniho Manon Lescaut), zazní Dvořákovo oratorium Sv. Ludmila (Filharmonie Brno s Leošem Svárovským), Orffova kantáta Carmina Burana (FOK s Jiřím Koutem) a orchestr ND Praha uvede s Johnem Fiorem Wagnerův Ring beze slov. Závěr bude patřit 1. 7. opernímu recitálu německého tenoristy Torstena Kerla.
Ze šestnácti tisíc lístků zůstává neprodáno kolem tisíce, a tak pořadatelé zlevnili ještě tři koncerty (mj. Ring beze slov).

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz