Externí koncert: chrámové nokturno v Lanškrouně

Search
Close this search box.

21.6.2007 Orlický deník str. 8 Orlicko RŮŽENA ŠTEFLOVÁ21.6.2007 Orlický deník str. 8 Orlicko RŮŽENA ŠTEFLOVÁ

Lanškroun/ Festival Smetanova Litomyšl zaslouženě přitahuje pozornost hudbymilovné společnosti zejména vysokou kvalitou nabízených představení a koncertů. Protože však krásné hudby je mnoho a zajímavých míst, kde by mohla zaznít, je ve východních Čechách rovněž přehršle, organizátoři některé koncerty nechávají zaznít i mimo Litomyšl. Letos se té cti dostalo chrámu svatého Václava v Lanškrouně.
Romantické prostředí Jiráskova náměstí s citlivě restaurovaným děkanským kostelem přímo vybízí k tichému spočinutí a zamyšlení nad uplynulým dnem. Obojího se v neděli večer dostalo návštěvníkům koncertu převážně barokní hudby v podání Českého filharmonického sboru se sólistkou Hanou Škarkovou, Wallingerovým kvartetem a varhaníkem Martinem Jakubíčkem. Koncert proběhl pod precizním vedením dirigenta Petra Fialy, jenž je zároveň sbormistrem tohoto sboru a uznávaným skladatelem.
Lákadlem nedělního koncertu byl nejen jeho program, ale i jeho název Chrámové nokturno. Začínal netradičně až o půl desáté, kdy den se mění v noc. Proto byl působivý i nástup sboru s hořícími svícemi v rukou do ztemnělého prostoru chrámu za zvuků Pachelbelova kánonu. Protože druhá část sboru zároveň nastoupila na kůr kostela, vedle vizuálních dojmů bylo v následujících dvou skladbách (Lamentace proroka Jeremiáše J. Handla Galluse a zejména Rorando coeli Jana Campana Vodňanského) využito i zvukového efektu, kdy jeden sbor byl echem sboru druhého. V další části programu po Handlově koncertu pro varhany a smyčce se obě poloviny sboru představily společně ve skladbách Bachových, Mozartových a Brucknerových. V závěru došlo opět k překvapení, a to při interpretaci skladeb dirigenta Petra Fialy, kdy při hravém Capricciu sbor obklopil dirigenta, rozpohyboval se jako bublající, šumící víno a vyzpíval radost ze života.
Krásný večer končil před kostelem, kde zaznělo několik spirituálů jakožto rozloučení s lanškrounským publikem. Při poděkování byla oceněna jak vysoká profesionalita všech účinkujících, tak i nevšední dramaturgické zpracování koncertu.
Naše poděkování patří také uměleckému řediteli festivalu Vojtěchu Stříteskému a řediteli festivalu Janu Piknovi za volbu místa pro daný koncert a všem dalším, kteří ho pomohli zrealizovat.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz