Festival bude, ale termín je nejistý

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 07.04.2021 , Zdroj: Chrudimský deník +3 , Strana: 1 , Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ , Vytištěno: 2 170 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 07.04.2021 00:07 , Čtenost: 4 751 , Rubrika: Titulní strana , Země: Česko , GRP: 0,05

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Obsahové duplicity: 07.04.2021 – Orlický deník, Pardubický deník, Svitavský deník

Litomyšl – Národní festival Smetanova Litomyšl bude.

Otazník ale stále visí nad termínem 63. ročníku festivalu. Pořadatelé čekají na rozhodnutí vlády. Program zveřejní 17. května a pokud vše dobře půjde, tak 26. května začne předprodej vstupenek. Přijede Česká filharmonie, Adam Plachetka i Aneta Langerová a kapela Jelen.

„Věříme, že Smetanova Litomyšl bude, ale nespoléháme jen na naši pověstnou kliku a připravujeme festival v několika variantách,“ řekl ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Počítá s dvěma termíny, první je od 10. června do 6. července a druhý od 1. do 11. července.

Obě varianty zahrnují opery a velké orchestrální koncerty. Pořadatelé jsou připraveni na všechny hygienické požadavky, aby byl festival bezpečný pro účinkující i návštěvníky. „Slibujeme po dlouhé přestávce návštěvníkům živou hudbu a umělcům skutečné publikum, jakkoli se předpokládá snížená kapacita hlediště či nutnost přizpůsobit program tak, aby se odehrál výhradně pod širým nebem,“ podotkla ředitelka komunikace festivalu Eva Piknová.

Jedno je ale jasné už nyní. Podtitulem 63. ročníku festivalu jsou Klíče od domova. „Vnímáme je jako symbol, pouto k místu, které je každému člověku tím nejposvátnějším,“ přiblížil umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Svůj záměr představuje na konkrétní skladbě. „Myslím si, že kompozicí, která pro nás Čechy tyto hodnoty symbolizuje opravdu reprezentativně, je Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, který zazní na festivalu hned dvakrát. Na nádvoří v podání České filharmonie a v zámecké jízdárně v úpravě pro čtyřruční klavír,“ dodal Stříteský.

Program nabídne i další hudební lahůdky a špičkové umělce. V plánu je koncert fenomenálního pěvce Charlese Castronovy, dále například Pavel Haas Quartetu, Adama Plachetky nebo souboru Collegium 1704. Divadla přivezou Bernsteinovu West Side Story, Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku či Mozartovu Figarovu svatbu.

Pořadatelé nečekají na další vývoj pandemie a pokračují i v přípravách doprovodných akcí, jako jsou Festivalové zahrady a Smetanova výtvarná Litomyšl. „Navázali jsme na koncept podvečerních koncertů na trávnících a jejich nabídku jsme ještě rozšířili,“ uvedla dramaturgyně Festivalových zahrad Petra Soukupová. Lidé se mohou těšit na koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo populární kapely Jelen.

Smetanova výtvarná Litomyšl letos pozvala přední české výtvarníky, kteří využijí snad každý místní výstavní prostor. Výstavním sálem se znovu stane i samotné město. „Ve veřejném prostoru budou vystavovat Eva Koťátková, Milena Dopitová, Richard Wiesner a mnoho dalších umělců,“ sdělila ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz