Festival bude mít novou střechu

Search
Close this search box.

8.6.2007 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj hradecký DAVID PŮLPÁN 8.6.2007 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj hradecký DAVID PŮLPÁN

Litomyšl – Nad druhým nádvořím renesančního zámku v Litomyšli už opět stojí mohutná konstrukce s výsuvnou střechou, která bude při festivalu Smetanova Litomyšl chránit před deštěm a sluncem diváky i účinkující. Už příští rok ji ale nahradí nové zastřešení.
Podle pořadatelů světoznámého festivalu klasické hudby by se nová konstrukce mohla stát architektonickým skvostem a byla by vůči památce citlivější.
"První zastřešení se začalo stavět v roce 1996. Tehdy šlo o zakrytí jeviště. Od roku 1998 zastřešuje i hlediště. Deset let ho provozujeme a samozřejmě životnost kovových částí není neomezená a je třeba uvažovat o nové konstrukci," uvedl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna. Dnes už mohou lidé jen vzpomínat na to, jak byli na operním festivalu zmáčeni lijákem, a přesto stáli a tleskali.
Výsuvná střecha se osvědčila. Nicméně památkářům vadí, že zakrývá cenná sgrafita na nádvoří. Ideální není ani to, že montáž střechy trvá tři týdny.
"Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo navrhnout lehkou konstrukci a památkáři nám povolili mírný zásah do zámku na místech, která nejsou z vnějšího pohledu viditelná," řekl litomyšlský starosta Michal Kortyš. Současná střecha je unikátní tím, že zastřešuje celé nádvoří, ale na žádném místě se zámku nedotýká. Střecha je vyrobena z malých dílů. Na nádvoří totiž vede jen dva a půl metru široký a tři metry vysoký průchod. Dělníci musí jednotlivé části donést dovnitř a pak smontovat.
Pořadatelé festivalu se nyní dohodli s městem, že střecha bude součástí žádosti Litomyšle o dotaci Evropské unie ve výši 642 milionů korun na obnovu zámeckého návrší.
Původní zastřešení stálo osm milionů korun, nové bude dražší. "Kdybychom chtěli, aby to byl architektonický skvost, který by doplnil zámecké návrší, musela by konstrukce stát 15 až 20 milionů korun. Díky šanci čerpat peníze z Evropské unie jde nyní finanční otázka trochu stranou a snažíme se ve spolupráci se slovutnými architekty vymyslet zastřešení tak, aby bylo možné ho rychle postavit a zároveň aby méně zakrývalo sgrafita na nádvoří," uvedl Pikna.
Letošní ročník Smetanovy Litomyšle začne za týden zahajovacím galakoncertem Evy Urbanové

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz