Festival bude. Otázkou je kdy

TISK , Datum: 09.04.2021 , Zdroj: 5plus2 , Strana: 3 , Vytištěno: 481 073 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 09.04.2021 00:06 , Čtenost: 598 245 , Rubrika: Svitavsko a Orlickoústecko , Země: Česko , GRP: 6,65

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

DOKONČENÍ ZE STRANY 1

Kromě klasického podání v režii České filharmonie se mohou návštěvníci těšit na úpravu pro čtyřruký klavír. Důraz pořadatelů na patriotickou strunu je nasnadě. Letošní ročník festivalu se totiž pyšní podtitulem Klíče od domova. „Vnímáme je jako symbol, jako pouto k místu, které je každému člověku tím nejposvátnějším,” nechává návštěvníky do kořenů dramaturgie nahlédnout umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Plachetka i West Side Story

A nejen Smetanou se bude program pyšnit. Nabídne mnohé další hudební lahůdky a výkony špičkových umělců: koncert fenomenálního pěvce Charlese Castronovy, dále například Pavel Haas Quartetu, Adama Plachetky či souboru Collegium 1704. Divadla přivezou Bernsteinovu West Side Story, Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku nebo třeba Mozartovu Figarovu svatbu.

Kompletní program s přesnými termíny všech představení pořadatelé oznámí 17. května, předprodej vstupenek bude zahájen o týden později 26. května.

„Minulý rok jsme si ověřili, že Smetanova Litomyšl, ač zralá dáma, je celkem pružná a na překotný vývoj umí pohotově reagovat,” věří v úspěch ředitel festivalu Jan Pikna.

Pořadatelé nečekají na další vývoj nevyzpytatelné pandemie a pokračují také v přípravách doprovodných akcí. Fanoušci se samozřejmě mohou těšit na program v Klášterních zahradách.

„V letošním roce jsme se rozhodli navázat na koncept podvečerních koncertů v trávnících a jejich nabídku jsme ještě rozšířili,” zve do volně přístupných Festivalových zahrad na dohled litomyšlského zámku dramaturgyně Petra Soukupová.

Naplánovány jsou koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo kapely Jelen.

„Celodenní víkendové programy připravujeme ve spolupráci s našimi partnery, takže se můžete těšit i na pravidelná čtení divadla Drak, hudební dílny nebo na oblíbené plyšové televizní kamarády,” doplnila Soukupová.

Na své si přijdou i příznivci Smetanovy výtvarné Litomyšle, která operní festival každý rok doprovází. Do města přijedou přední čeští výtvarníci, kteří ke své realizaci využijí celé město. „Ve veřejném prostoru budou vystavovat Eva Koťátková, Milena Dopitová, Richard Wiesner a mnoho dalších,“ láká ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková.

Smetanova Litomyšl

Možné termíny konání: 10. června – 6. července 1. – 11. července Zveřejnění programu: 17. května Zahájení předprodeje vstupenek: 26. května

Region vydání: 5plus2 – Svitavsko

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz