Festival bude v zajetí silných emocí

Search
Close this search box.

 

9.6.2011 Sedmička str. 10 Kulturní tipy
Kateřina Prouzová

 

Ve východních Čechách začíná operní festival. Prestižní přehlídka Smetanova Litomyšl nabízí kvalitní program.

Po Pražském jaru je tady další svátek klasické hudby. V pátek 10. června začíná neméně prestižní Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Stovky lidí po tři týdny navštíví jedno z nejkrásnějších měst v Česku – Litomyšl.
Hity festivalu „Poslední dva ročníky byly jubilejní. Vybírali jsme to nejpopulárnější z klasiky. Letos je to jinak," říká dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. V programu je spíš posluchačsky náročnější repertoár. Přesto má přehlídka i své hity, které byly okamžitě vyprodány.
„O diváky nemá nouzi krásná Pucciniho opera Turandot. Tradičně je zájem o koncert na přání, letos je věnovaný Freddiemu Mercurymu a dalším rockovým legendám. Skvěle se prodávala Beethovenova 9. symfonie. Úplně našlapány jsou miniopery Uhlíře a Svěráka," nahlíží do programu Stříteský. Tradičně lidé chtějí slyšet českou divu Dagmar Peckovou, která letos přijede s pořadem Na cestě. Ten je věnovaný jejím letošním padesátinám.
Publikum nenechá chladným symfonie Dmitrije Šostakoviče Babí Jar. Připomíná sedmdesáté výročí v rokli Babí Jar u Kyjeva, při které bylo nacisty během čtyř dní povražděno třicet čtyři tisíc Židů. Koncert bude z druhého zámeckého nádvoří v přímém přenosu vysílat Český rozhlas 3 Vltava a zároveň satelitní síť Evropské vysílací unie v cyklu Letní festivaly Euroradia 2011.
Hvězdné obsazení má koncertní provedení scén z klíčových oper Richarda Wagnera a Bedřicha Smetany. „Příběhy bájných rytířů nastudoval německý dirigent Gerd Albrecht. Zazpívá světová mezzosopranistka Olga Romanko," zve dramaturg Vojtěch Stříteský.

Foto popis| Svátek hudby. V Litomyšli si na své přijdou milovníci klasické hudby.
Foto autor| Foto archiv pořadatelů

Foto popis| Výtvarná část festivalu. Litomyšl hostí prestižní festival klasické hudby. Součástí je přehlídka děl výtvarníků. Na snímku jsou děti u plastiky Aleše Veselého.
Foto autor| Foto 7/ Tomáš Kubelka

O autorovi| Kateřina Prouzová, Pardubice

Regionální mutace| Sedmička – Hradec Králové

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz