Festival chystá i megakoncerty

Search
Close this search box.

4.3.2016    5plus2    str. 23   Východní Čechy (lík)   

Pořadatelé 58. ročníku Smetanovy Litomyšle připravili spoustu lahůdek. Předprodej vstupenek už začal

5plus2 DOBRÁ ZPRÁVA LITOMYŠL Přesně v den, kdy se v Litomyšli narodil skladatel Bedřich Smetana, tedy ve středu 2. března, začal předprodej vstupenek na letošní 58. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ten se bude konat od 9. června do 3. července.

            Na programu je 35 pořadů, z toho 11 operních. Pořadatelé připravili pro návštěvníky téměř třicet tisíc vstupenek.

            „Počet operních představení je historicky nejvyšší, osm titulů v jedenácti představeních nikdy dříve v programu nebylo,“ řekl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

            Kromě světových titulů: Verdiho La Traviaty, Gounodova Romea a Julie, Belliniho Normy a Bizetovy Carmen se podařilo zajistit také dvě opery Bedřicha Smetany. Brněnská Janáčkova opera se představí Hubičkou a ostravské Národní divadlo moravskoslezské na objednávku Smetanovy Litomyšle připravuje Branibory v Čechách. Dvořákova opera Čert a Káča bude například uvedena v podvečer, aby ji mohli navštívit i rodiče s dětmi. V přírodním divadle u zámku Nové Hrady tentokrát jako součást barokního večera zazní novodobá premiéra Míčovy opery Operosa Terni Colossi Moles v provedení Ensemble Damian.

Jako mimořádné „megakoncerty“ představil Vojtěch Stříteský zásadní projekty 58. ročníku festivalu.

 

Mši zazpívá Vojta Dyk

 

Obrovský třísethlavý ansámbl v provedení Mahlerovy Symfonie č. 8 „Tisíců“ bude tvořit rozšířený symfonický orchestr, dva velké sbory, dětský sbor a 8 sólistů. Světelnou a technickou výpravou bude převyšovat obvyklý standard scénické provedení Mše Leonarda Bernsteina. V režii bratrů Cabanových se v něm představí Vojtěch Dyk a řada dalších známých zpěváků. Unikátně své síly a mistrovství spojí smyčcové sekce tří orchestrů: Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice v pořadu Sólo pro 100 smyčců.

            Milovníky klasické hudby pořadatelé zvou na zahajovací koncert, sestavený z děl Bedřicha Smetany, Ludviga van Beethovena a letošního jubilanta Wolfganga Amadea Mozarta. „Velkým zážitkem bude slavné Mozartovo Requiem, baletní verze Bachovy hudby a Orffovy skladby Carmina Burana či galakoncert irské sopranistky Celine Byrne a španělského tenoristy Alexe Vicense. Zazpívají nejkrásnější árie italských skladatelů,“ upřesnil Stříteský.

            Vstupenky jsou k dispozici on-line na http://www.smetanovalitomysl.cz.

 

Foto popis| Smetanovy Litomyšle se účastní spousta hudebních těles.

Foto autor| FOTO R. LATISLAV

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz