Festival je zahájený

Search
Close this search box.

13.6.2009 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ

 

Václav Klaus včera večer zahájil Smetanovu Litomyšl. Pořadatelé už vědí o některých změnách v programu 51. ročníku.  

Litomyšl/ Festival Smetanova Litomyšl odstartoval. Včera večer ve dvacet hodin ho z jeviště na zámeckém nádvoří slavnostně zahájil prezident republiky Václav Klaus. Nejdelší festival v historii čítá třicet pořadů a potrvá do šestého července. Program ale podle pořadatelů dozná asi dvě zásadní změny.
Prezident přijel do Litomyšle po dvou letech, naposledy totiž zahajoval festival v roce 2007. I tentokrát dorazil bez manželky Livie. "Když tu byl prezident naposledy, strávil ve městě noc. Letos ale po představení odjel domů. Měl tu být i Jiří Paroubek, ale ten svoji účast zrušil," uvedla Eva Piknová. Významní politici se ohlásili na koncert Europa musicalis v neděli 28. června. Na tomto pořadu dojde k předání předsednictví České republiky v Radě Evropské unie Švédsku. "Švédský král nepřijede, ačkoliv jsme ho zvali. Slavnostního aktu se zúčastní švédská velvyslankyně a premiér Jan Fischer," dodala Eva Piknová. Na koncert jsou ještě volné lístky. Kdo nenavštíví v tento den festival osobně, nemusí zoufat. Česká televize a Český rozhlas budou koncert vysílat v přímém přenosu.
Diváky zajímají především možné změny v programu. Vloni se podepsala na průběhu vichřice, letos pořadatelé doufají, že se nic takového nestane. Přesto už nyní o některých změnách ví. "Na externím koncertu ve Svitavách ve Fabrice nevystoupí ve čtvrtek 2. července avizovaná Anja Bukovec. Zlomila si totiž ruku. Nahradí ji český houslista Pavel Šporcl," vysvětlila změnu Eva Piknová. Velkým lákadlem pro milovníky opery je určitě Rusalka, která se letos odehraje netradičně nejen na nádvoří zámku, ale rovněž v amfiteátru. Účinkující z orchestru, sboru a baletu Národního divadla z Prahy přijedou do Litomyšle v sobotu, aby představení nazkoušeli. Poslední koncert před porodem zřejmě prožije v Litomyšli Alice Holubová, která zpívá v pořadu Jiřího Pavlici Studánko, rubínko.
Lidé musejí počítat s dopravními omezeními během celého festivalu. Uzavřeny budou tradičně ulice, které vedou k zámku. Platí rovněž zákaz letu nad Litomyšlí až do výšky tří kilometrů. To se týká tedy zejména soukromých ultralehkých letadel a motorových rogal, která právě v minulosti občas zakroužila nad zámkem a jejich pilot si prohlížel zajímavou scenérii zaplněného hlediště z ptačí perspektivy.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz