Festival nabízí českou špičku, přijede i Šporcl

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 10.06.2020 , Zdroj: svitavsky.denik.cz , Strana: 0 , Autor: Iveta Nádvorníková , Datum importu: 11.06.2020 07:53 , RU / den: 24 111 , RU / měsíc: 169 542 , Celková návštěvnost: 24 111 , Rubrika: Kultura , Země: Česko

Smetanova Litomyšl představila celý program festivalu. Přijede Adam Plachetka, Pavel Šporcli Radek Baborák.

„Festival Smetanova Litomyšl zveřejnil kompletní program 62. ročníku. V novém termínu od 2. do 12. července na publikum čeká 35 pořadů a připraveno je přes jedenáct tisíc míst. Ve středu 10. června bude zahájen předprodej vstupenek.

Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů pro zámecké nádvoří s tisícovkou diváků bude festival sestaven z komorních koncertů. Zúčastnit se jich bude moci menší počet návštěvníků, ti si však užijí nádvoří litomyšlského zámku s výhledem na sgrafita a se skvělou akustikou bez jinak nutné konstrukce jeviště a tribuny. Výjimečně se dostanou i do exkluzivních míst, jakými jsou zámecké divadélko a kaple.

„Vycházeli jsme z logiky, že když budou pořady pro méně lidí, musí jich být během jednoho dne více. Záměrem je, aby Litomyšl neztratila obvyklou festivalovou atmosféru,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Dramaturgii uzavření hranic připravilo o hostování zahraničních umělců, ale přineslo možnost koncentrovat do 12 dnů festivalu to nejlepší z české hudební scény. Vystoupí největší hvězdy, ale velký prostor dostanou také sólisté a soubory mladší, nastupující generace.

HVĚZDY FESTIVALU

Na 62. Smetanově Litomyšli budou zpívat Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová a Václava Krejčí Housková, představí se tenorista Pavel Černoch a barytonisté Jiří Rajniš, Martin Bárta a Roman Hoza. Nechybí rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka. Reprezentativní je i výběr instrumentalistů, v čele se špičkovými houslisty Josefem Špačkem, Jiřím Vodičkou, Pavlem Šporclem (na snímku) a Martinou Bačovou. Návštěvníci festivalu uslyší mistrovství pianistů Iva Kahánka, Jana Simona, Lukáše Klánského, Marka Kozáka nebo Jana Kučery. Setkají se s cellistou Jiřím Bártou, harfistkou Janou Bouškovou a hobojistou Vilémem Veverkou. Velký prostor dostanou litomyšlské varhany, které rozezní Jaroslav Tůma. Důležitým protagonistou je dirigent a hornista Radek Baborák.

Počet diváků koncertů rozšíří přenosy. Zahajovací koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Český rozhlas odvysílá koncert souborů Collegium 1704 a Philharmonia Octet, další tři pořady zaznamená pro pozdější vysílání. Streamování koncertu na sociálních sítích chystá Česká Sinfonietta. Zahajovací koncert, závěrečné Velké finále a celebrovaná Mše D dur budou přenášeny i do Festivalových zahrad, kde je mohou diváci sledovat zadarmo.

Umělci míří do ulic LitomyšleSmetanova výtvarná Litomyšl nabídne venkovní přehlídku umění. Výstava Plán B představí díla 12 českých umělců. Přinese objekty, instalace nebo video art a umělce finančně podpoří v jejich tvorbě. Od 2. července do 2. září zaplní Litomyšl díla současných českých umělců, kteří vystaví převážně nová díla, jež propojí téma „naděje“, motiv jak hudebního, tak výtvarného festivalu. „Oprášili jsme některá hotová, ale v novém kontextu oživlá díla, a především podpořili vznik nových prací pro tuto příležitost. Ambicí přehlídky není zabodovat v kurátorských sofistikovaných žebříčcích, ale potěšit. Povzbudit a ukázat, že lidská kreativita hory přenáší,“ řekla Lenka Lindaurová, kurátorka výstavya umělecká ředitelka nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. Původně mělo být v Litomyšli představeno nové dílo Krištofa Kintery, které začal realizovat speciálně pro Litomyšl a které mělo být doprovázeno samostatnou venkovní výstavou. Koncept se uskuteční kvůli koronaviru příští rok. Hlavním umělcem pro rok 2022 bude sochař Kurt Gebauer, který má aktuálně velkou výstavu v Národní galerii v Praze.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz