Festival nabízí českou špičku, přijede i Šporcl

TISK , Datum: 09.06.2020 , Zdroj: Chrudimský deník +3 , Strana: 2 , Autor: (ik) , Vytištěno: 2 330 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 09.06.2020 08:02 , Rubrika: Chrudimsko/Pardubický kraj , Země: Česko

Obsahové duplicity: 09.06.2020 – Orlický deník, Pardubický deník, Svitavský deník

Smetanova Litomyšl představila celý program festivalu. Přijede Adam Plachetka, Pavel Šporcl i Radek Baborák.

Litomyšl – Festival Smetanova Litomyšl včera zveřejnil kompletní program 62. ročníku. V novém termínu od 2. do 12. července na publikum čeká 35 pořadů a připraveno je přes jedenáct tisíc míst. Ve středu 10. června bude zahájen předprodej vstupenek.

Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů pro zámecké nádvoří s tisícovkou diváků bude festival sestaven z komorních koncertů. Zúčastnit se jich bude moci menší počet návštěvníků, ti si však užijí nádvoří litomyšlského zámku s výhledem na sgrafita a se skvělou akustikou bez jinak nutné konstrukce jeviště a tribuny. Výjimečně se dostanou i do exkluzivních míst, jakými jsou zámecké divadélko a kaple.

„Vycházeli jsme z logiky, že když budou pořady pro méně lidí, musí jich být během jednoho dne více. Záměrem je, aby Litomyšl neztratila obvyklou festivalovou atmosféru,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Dramaturgii uzavření hranic připravilo o hostování zahraničních umělců, ale přineslo možnost koncentrovat do 12 dnů festivalu to nejlepší z české hudební scény.

Vystoupí největší hvězdy, ale velký prostor dostanou také sólisté a soubory mladší, nastupující generace.

HVĚZDY FESTIVALU

Na 62. Smetanově Litomyšli budou zpívat Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová a Václava Krejčí Housková, představí se tenorista Pavel Černoch a barytonisté Jiří Rajniš, Martin Bárta a Roman Hoza. Nechybí rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka. Reprezentativní je i výběr instrumentalistů, v čele se špičkovými houslisty Josefem Špačkem, Jiřím Vodičkou, Pavlem Šporclem (na snímku) a Martinou Bačovou. Návštěvníci festivalu uslyší mistrovství pianistů Iva Kahánka, Jana Simona, Lukáše Klánského, Marka Kozáka nebo Jana Kučery.

Setkají se s cellistou Jiřím Bártou, harfistkou Janou Bouškovou a hobojistou Vilémem Veverkou. Velký prostor dostanou litomyšlské varhany, které rozezní Jaroslav Tůma. Důležitým protagonistou je dirigent a hornista Radek Baborák.

Počet diváků koncertů rozšíří přenosy. Zahajovací koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Českýrozhlas odvysílá koncert souborů Collegium 1704 a Philharmonia Octet, další tři pořady zaznamená pro pozdější vysílání. Streamování koncertu na sociálních sítích chystá Česká Sinfonietta. Zahajovací koncert, závěrečné Velké finále a celebrovaná Mše D dur budou přenášeny i do Festivalových zahrad, kde je mohou diváci sledovat zadarmo.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz