Festival nejdelší ve své historii

Search
Close this search box.

10.6.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
V pátek začíná Smetanova Litomyšl. Bude mít příležitostné razítko a poštovní obálky

Litomyšl/ V pátek zahájí prezident republiky Václav Klaus 51. ročník mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl. Po Pražském jaru se jedná o druhý nejstarší festival vážné hudby v zemi. Letos slaví šedesát let od svého založení. Během dvaceti šesti dní diváci zhlédnou třicet pořadů. České republice se nevyhnula ekonomická krize. Festival ale o své hlavní sponzory nepřišel, takže jeho průběh nebude nijak poznamenaný. "Doba není pro svět byznysu a pro kulturní akce příznivá. Naše společnost ale nepochybuje, že právě investice do národní kultury a povědomí o tradičních hodnotách patří mezi ty s nejlepším zhodnocením," uvedla Zuzana Jiránková z představenstva firmy Skanska.

Světová premiéra

Smetanova Litomyšl není jen přehlídkou hotových inscenací a pořadů. Chce přinášet české kultuře každý rok něco nového. V premiéře letos návštěvníci uvidí novou inscenaci Smetanova Dalibora, operní aktovku Jiřího Temla Kocour v botách nebo pořad Jiřího Pavlici Studánko rubínko. "Prakticky nová bude Dvořákova Rusalka. Premiéru sice Národní divadlo uvedlo v rámci letošního Pražského jara, pro Litomyšl ale režisér Jiří Heřman připravil zvláštní koncept. První a třetí dějství se odehraje v přírodním prostředí zahradního amfiteátru a druhý akt v nádvoří litomyšlského zámku," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Po oratoriu Mojžíš Sylvie Bodorové v minulém roce bude mít letos na festivalu Smetanova Litomyšl světovou premiéru vokálně instrumentální dílo skladatelky, zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové Orbis pictus. Autorka se důkladně seznámila s dílem Komenského. Zásadní roli v novém opusu sehrály texty, které si sestavila sama. Jako předlohu zvolila Komenského vrcholný filozofický spis Obecná porada o nápravě věcí lidských a zejména jeho knihu Pansofia. "Vládne v ní dokonalá forma, sedm plus jeden díl, z nichž každý představuje nějaký svět. Od Boha až k člověku a zase zpět k Bohu. Komenský je navíc zanícený triadik, takže ve všem fungují trojice a práce s nimi. Díky tomu, že jednotlivé díly nedokončil, otevírá se mi velký prostor pro vlastní fantazii," vysvětlila Zuzana Lapčíková.
Na 51. ročník Smetanovy Litomyšle uvolnili pořadatelé do prodeje dvacet pět tisíc vstupenek. "Zájem o lístky byl od začátku prodeje velký. Během několika prvních hodin předprodeje byla část pořadů vyprodaná. Nyní nejsou vstupenky už na patnáct programů. V prodeji ale zůstává asi dva a půl tisíce lístků," sdělil ředitel festivalu Jan Pikna. Festival je v letošním roce nejdelší v historii. I tentokrát hudební část doplní Smetanova výtvarná Litomyšl, a to už popáté. Její hlavní výstavou je expozice originálních soch Aleše Veselého, které jsou rozmístěné podle návrhu architekta Josefa Pleskota po celém městě.

Razítko a obálky

K výročí festivalu vychází reprezentační fotografická publikace. Pro návštěvníky Litomyšle bude připravena kniha o Bedřichu Smetanovi a dokumentární film na DVD. Na své si přijdou i filatelisté. Stejně jako v roce 1949 i letos bylo vyrobeno příležitostné poštovní razítko, kterým bude v pátek litomyšlská pošta označovat odeslané listovní zásilky. Smetanova Litomyšl odešle svoji poštu v obálkách s natištěným notovým zápisem téměř neznámého motivu Bedřicha Smetany Na cestě z Litomyšle.

Foto popis| PREZIDENT Václav Klaus zahajoval festival naposledy v roce 2007. Vloni přijela pouze jeho manželka Livia.
Foto autor| Foto: archiv Deník
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz