Festival připomene i nacistický masakr Židů

Search
Close this search box.

9.11.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko (jp, ik)

 

Mezinárodní festival Smetanova Litomyšl se ponese v duchu několika výročí. Jedno oslaví také pěvkyně Dagmar Pecková.

Litomyšl – Přípravy padesátého třetího ročníku mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl jsou v plném proudu. Uskuteční se od 10. června do 4. července 2011. Ponese dramaturgický podtitul MUNDUS VOCALIS -tedy „vokální svět", kterým se festival v bohaté a pestré nabídce ještě významněji než obvykle přihlásí k lidskému hlasu jakožto prostředku uměleckého vyjadřování.
Programem se bude prolínat řada jeho historických i formových projevů, od zpěvu operního, přes sborový až po divadelní představení nebo nonartificiální zpěv a umělecký přednes.
Stejně jako před devíti lety bohužel v programu nebude zastoupeno scénické provedení Smetanova operního díla, neboť v současnosti jediným dostupným titulem v českých a slovenských operních domech je (kromě ke zvláštním účelům určené Libuše v Národním divadle Praha, navíc v inscenaci již dvakrát v Litomyšli uvedené) pouze Prodaná nevěsta. Ta však byla v posledních třech ročnících provedena hned v pěti představeních. „Proto bude Smetanova tvorba tentokrát zastoupena pouze v řadě koncertů a pro další ročníky bude nejspíše nutné opět přistoupit k finančně náročné koprodukci festivalu s některou z našich operních scén. Operní žánr tak zastoupí Janáčkova Její pastorkyňa a ve festivalových premiérách Pucciniho Turandot a Donizettiho Nápoj lásky. Především z operních árií pak budou sestaveny pěvecké recitály, v řadě Hvězdy operního nebe vystoupí slavná korejská sopranistka Sumi Jo a ke třicetiletí své umělecké kariéry připravuje zvláštní koncert Dagmar Pecková," přiblížil program ředitel festivalu Jan Pikna.

Výročí

Festival připomene také 170. výročí narození Antonína Dvořáka (mj. Stabat mater, Moravské dvojzpěvy, Novosvětská symfonie), dále 40. výročí úmrtí Igora Stravinského (Svatba, Pták Ohnivák, Svěcení jara). V dlouhodobém cyklu tvorby Petra Ebena bude uvedena Symphonia Gregoriana. „Jedním ze zásadních projektů bude provedení Šostakovičovy 13. symfonie Babí jar při příležitosti 70. výročí nacistického masakru Židů ve stejnojmenné rokli," uvedl Jan Pikna. Premiérou bude vlastní festivalová produkce tanečně-hudebního projektu, v němž taneční soubor Hradišťan v choreografii Ladislavy Košíkové ztvární Stravinského Svatbu a Orffovu Catulli Carminu, milostnou poezii římského básníka Catulla s věčným střetem pohledů na lásku a na život očima mládí i stáří. Zvláštní pozornost si zaslouží uvedení Shafferova dramatu Amadeus za účasti orchestru, dále koncertní premiéra Jiráskova cyklu Mondi Paralelli, stejně jako hostování vynikající mládežnické filharmonie z Bostonu.
V odlehčeném duchu se ponesou koncerty sestavené ze španělské a latinsko-americké hudby nebo úpravy rockových hitů pro symfonický orchestr. Zejména dětem a mládeži jsou určeny Miniopery autorské dvojice Uhlíř/ Svěrák v podání Dětské opery Praha a koncert Kühnova dětského sboru.

Alternativní hudba

Nastupující generaci zájemců o alternativní vážnou hudbu bude věnován pořad připravovaný společně s festivalem Pražské jaro. Možná zahájí tradici pravidelného uvádění této hudby na Smetanově Litomyšli. Podle pořadatelů by měl 53. ročník přinést během necelého měsíce téměř tři desítky pořadů. Oslovit by měl nejširší spektrum posluchačů všech věkových skupin. Očekávaný počet návštěvníků by měl přesáhnout dvacet pět tisíc. „Zatím však probíhají intenzívní jednání s účinkujícími i sponzory. Konečná podoba programu může doznat řadu změn," dodal Pikna.
Oficiální program bude zveřejněn začátkem února. Předprodej vstupenek pak začne tradičně první březnovou středu.

Foto popis| LETOŠNÍ FESTIVAL lákal na mnoho krásných představení. Jedním z nich byla také oblíbená opera Prodaná nevěsta.
Foto autor| Foto: František Renza (Smetanova Litomyšl)
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz