Festival přívítá opery i Nohavicu. Dnes prodává lístky

Search
Close this search box.

7.3.2012 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický Jaroslav Hubený 

Tisíce lidí právě dnes vybírají z menu, které jim nabízí program festivalu Smetanova Litomyšl. Vstupenky jsou cestou k zážitkům z poslechu Marcello Giordaniho, Thomase Hampsona a dalších hudebních hvězd.

LITOMYŠL Pardubický hokej vstoupil do extraligy v roce 1950, Smetanova Litomyšl patří do extraligy hudebních festivalů s přestávkami od roku 1949. Hvězdy na litomyšlském zámku se jen častěji obměňují. Také letos si, podobně jako za play-off, desetitisíce lidí za kvalitu oproti běžným koncertům po dnešním začátku předprodeje připlatí. Z hlediska cen se v programu vyčleňují především tři hudební události.
Prvním bude galakoncert světově proslulého amerického tenoristy Marcello Giordaniho. „Jsme velmi šťastni, že se několikaleté vyjednávání podařilo dotáhnout do konce a poprvé vystoupí v České republice právě na Smetanově Litomyšli," řekl dramaturg festivalu a litomyšlský místostarosta Vojtěch Stříteský.
Operu Henry Purcella Královna víl uvedou pěvečtí sólisté a chlapecký sbor Boni pueri na zámku Nové Hrady. Toto dílo na motivy Shakespearova Snu noci svatojánské nikdy nebylo na českých či moravských jevištích uvedeno.
Program jednoho z nejlepších současných barytonistů Thomase Hampsona z USA bude mít v Litomyšli dokonce světovou premiéru. Tento držitel titulu Žijící legenda, udělovaného Knihovnou Kongresu ve Washingtonu, si totiž u uznávané české skladatelky Sylvie Bodorové objednal písňový cyklus pro baryton. Skladby pro velký symfonický orchestr a sólistu jsou věnovány 400. výročí úmrtí Rudolfa II. Autorka pro ně zvolila devět jazyků. Loni festival navštívilo 22 tisíc diváků a mohli vidět 28 představení, letos by mělo podle pořadatelů navštívit 30 různých hudebních vystoupení 28 tisíc návštěvníků. Bezesporu vyprodané budou koncerty světového hornisty Radka Baboráka a jeho orchestru pod názvem Pocta Pernštejnům, úvodní koncerty vynikajícího klavíristy Fazila Saye s Českou filharmonií či závěrečný s „největšími symfonickými maličkostmi" pod taktovkou Libora Peška. V dalších programech se představí například houslový virtuos Pavel Šporcl, sopranistka Simona Šaturová či písničkář Jaromír Nohavica.
Některé hvězdy vystoupí i mimo Litomyšl. Například turecký klavírista Fazil Saye ve Svitavách nebo houslista Ivan Ženatý v Lanškrouně. Bonbonek přijede do Litomyšle z Pardubic – zpěváci ReBelcanta i swingaři Zatrestband spolu s Komorní filharmonií připomenou nejslavnější písně i orchestrálky Ježka, Voskovce a Wericha. Mezi sólisty bude i známá Dasha.
Nejvzdálenějšími účinkujícími budou mládežnické orchestry z texaského Dallasu či japonské Jokohamy. Ten zahraje v české premiéře Kawasakiho Modlitbu. Žalozpěv zní každoročně v Hirošimě v den výročí výbuchu první jaderné bomby na památku jejích obětí.
Smetanova Litomyšl je hlavně operním festivalem, což zvlášť letos dosvědčuje nebývalý počet devíti oper, jednoho muzikálu a baletu. „Jedenáct představení je spektakulárních, což je rekord," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
Zazní Pucciniho La Bohéme, Bizetova Carmen, Verdiho La Traviata, Smetanova Prodaná nevěsta, Dvořákův Jakobín, tedy tituly, jejichž kvalitu prověřil čas. Ve výtvarné části festivalu se představí například díla Julia Mařáka, Jana Zrzavého, fotografie Václava Havla od Oldřicha Škáchy i plastika ze zbytků svíček Srdce pro Václava Havla.
Rozpočet letošního Festivalu Smetanova Litomyšl činí 28 milionů korun, je o dva miliony korun nižší než v minulém roce. Výnos ze vstupného by měl letos dosáhnout kolem 11 milionů korun.
Letos festival zastihne rekonstrukce Zámeckého návrší za půl miliardy korun. Podle pořadatelů nebudou návštěvníci festivalu stavbou dotčeni, omezení se dotkne spíše zázemí pro pořadatele.

FAKTA
Tipy letošního
festivalu
14., 15. a 16. 6. Fazil Say
16.6. Smetana: Prodaná nevěsta
17.6. Marcello Giordani
19. a 20.6. Pavel Šporcl
22.6. Puccini: La Bohéme
23.6. Jaromír Nohavica
26.6. Kanagawa Symhonic Band
29.6. a 30.6. Bizet: Carmen
1.7. Radek Baborák a klasikové
4.7. Thomas Hampson
6.7. Dvořák: Jakobín
7.7. Verdi: Traviata
5., 6. a 7. 7. Purcell: Královna víl

Foto popis| Marcello Giordani V koncertu světově proslulého tenoristy zaznějí nejznámější árie, dueta a sbory z oper.
Foto popis| Jaromír Nohavica Hostem litomyšlského písničkářova večera bude varšavský akordeonista a klavírista Robert Kusmierski.
Foto popis| Pavel Šporcl Na zámek přiveze program s názvem La Folia.
Foto autor| Foto: 3x archiv MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz