Festival s geniem loci

Search
Close this search box.

19.2.2016    Mladá fronta DNES    str. 1   Příloha – Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl, druhý nejstarší hudební festival v zemi, nabídne během pětadvaceti dní na přelomu června a července 35 pořadů, včetně osmi operních titulů od Verdiho Traviaty po Smetanovu Hubičku. Předprodej vstupenek začíná za dvanáct dní, v den výročí narození nejslavnějšího litomyšlského rodáka, ve středu 2. března.

 

            Festival založený v roce 1949 je přitažlivý zejména prostředím, ve kterém se odehrává. Nejde jen o druhé nádvoří renesančního zámku, kde diváci zhlédnou většinu koncertů a oper a jež v případě špatného počasí zakryje vysunovací střecha. Desetitisícové město Litomyšl je plné památek, malebných uliček, výstav a dalších doprovodných programů.

„Litomyšl má prostě atmosféru,“ říká hornista a dirigent Radek Baborák, jehož Česká Sinfonietta zde tentokrát uvede Mozartovo Requiem. I když je tu stále cítit duch obrozenců, město staromilsky neustrnulo ve vzpomínkách na Smetanu, Jiráska, Němcovou či Mařáka, ale pyšní se například neoficiálním titulem hlavní město české moderní architektury.

            Během 58. ročníku festivalu bude k tomu nejlepšímu patřit uvedení Mahlerovy Symfonie tisíců či Smetanova Má vlast. Na programu je i výpravné scénické provedení Mše od Leonarda Bernsteina v režii bratrů Cabanových s Vojtěchem Dykem v hlavní roli Celebranta. Zážitek slibuje také novodobá premiéra Míčovy opery v přírodním divadle v Nových Hradech.

            Na festivalu v Litomyšli panuje domácká atmosféra maloměsta a je znát, že místní jsou na festival hrdí. „Mám pocit, že náš festival je pořádán srdcem,“ říká starostaLitomyšleRadomilKašpar.

            Každý rok tu před zámkem diváci potkají věrné příznivce festivalu, jako je třeba pěvkyně Dagmar Pecková. Nechybí dirigent Ondrej Lenárd, který slíbil, že tu postupně provede všechny Mahlerovy symfonie. Přijede i Tomáš Halík, který bude v piaristickém kostele celebrovat Haydnovu Missa sancti Bernardi, mimochodem volně přístupnou bez vstupného. A pak jsou tu Klášterní zahrady, umístěné mezi dvěma litomyšlskými chrámy s vyhlídkou na Litomyšl, kde se tak skvěle lenoší a kde mohou lidé bez placení sledovat Mou vlast v provedení České filharmonie, kterou sem v poslední den festivalu budou pořadatelé přenášet v přímém přenosu. Festival je stále populárnější, i proto nejatraktivnější tituly zmizí hned po zahájení předprodeje.

            „První den prodáme až 80 procent vstupenek, ale na některé pořady lze získat lístky i krátce před festivalem,“ říká ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

 

Foto popis| Renesanční perla Z nedávno obnoveného piaristického chrámu Nalezení svatého Kříže je krásná vyhlídka na renesanční zámek, který byl v roce 1999 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na jeho druhém nádvoří se odehrává většina koncertů.

Foto autor| Foto: Smetanova Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz