Festival se vrátí do roku 1946. Kubelíka vystřídá Hrůša

6.6.2016    Mladá fronta DNES    str. 51   Příloha – Litomyšl David Půlpán     

Zahajovací koncert sestavený z děl Smetany, Beethovena a Mozarta otevře ve čtvrtek festival Smetanova Litomyšl.

 

Po 24 dnech jej uzavře Má Vlast v podání České filharmonie řízené Jakubem Hrůšou.

 

LITOMYŠL Do zahájení 58. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl chybí už jen tři dny. Od čtvrtka 9. června do 3. července diváci uvidí a uslyší 35 pořadů, včetně osmi operních titulů. Není to jen velká akce pro diváky, kteří si včas pořídili vstupenky. Lístky na řadu představení lze stále ještě koupit, a navíc se v Litomyšli odehraje řada zajímavých akcí, na které je vstup zdarma. Tím posledním představením bude Velké finále v Klášterních zahradách 3. července, které vyvrcholí přímým přenosem Smetanovy Mé vlasti z nedalekého druhého zámeckého nádvoří.

            Zatímco v minulých letech se návštěvníci kvůli rozsáhlým opravám na zámeckém nádvoří mohli chvílemi cítit jako na staveništi, tentokrát je už vše hotovo. „Letos bude celý areál bez lešení, návštěvníci přijdou do krásného připraveného prostředí,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Vedle hudby je jako obvykle nachystána série výstav po celém městě v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle. Skoro povinná je návštěva výstavy soch jubilanta Olbrama Zoubka v Domě u Rytířů a překvapení slibuje prohlídka piaristického chrámu s instalací románské Madony z Osíka.

 

Velké očekávání: Symfonie tisíců

 

Hudební událostí číslo jedna bude provedení osmé symfonie Gustava Mahlera 19. června na zámeckém nádvoří. Vstupenky byly vyprodány okamžitě po zahájení předprodeje, přímý přenos bude vysílat stanice Českého rozhlasu Vltava.

            Velké očekávání vzbuzuje i provedení Mše od Leonarda Bernsteina v režii bratrů Cabanových s Vojtěchem Dykem v hlavní roli Celebranta. Těší se na ni i kněz, teolog a pravidelný host festivalu Tomáš Halík. „Poprvé jsem ji slyšel na nádvoří Pražského hradu někdy v době ještě prosycené euforií z návratu svobody a mám ji s tou opojnou atmosférou spojenou,“ uvedl. Letošní nabídka oper je mimořádná, rodák Bedřich Smetana je zastoupen hned dvakrát, Hubičkou a Branibory v Čechách. Dále festival uvede Verdiho La Traviatu, Gounodova Romea a Julii, Belliniho Normu s Marií Fajtovou v titulní roli, Dvořákovu operu Čert a Káča, Bizetovu Carmen a Míčovu operu Operosa terni Colossi Moles.

            „Počet operních představení je historicky nejvyšší, osm titulů v jedenácti představeních nikdy dříve v programu festivalu nebylo,“ uvedl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

            Zároveň pokračuje snaha festivalu jít s dobou, a tak letos v programu vystoupí i muzikant, který si říká En. Dru. Jak uvedl Vojtěch Stříteský, patří k tomu nejlepšímu, co lze slyšet v oboru beatbox vocal. Existuje i aplikace Smetanova Litomyšl pro mobilní telefony, která nabízí vedle programu i články k jednotlivým pořadům, životopisy účinkujících, popisy oper a aktuální informace z festivalu.

 

Festival láká na Velké finále

 

Pořadatelé zvou všechny zájemce na poslední festivalový den – tedy 3. července. „Jsme přesvědčeni, že stojí za to strávit v Litomyšli celý den,“ uvedl Pikna.

            Tomáš Halík bude v piaristickém kostele celebrovat Haydnovu Missa sancti Bernardi, mimochodem volně přístupnou bez vstupného. V Klášterních zahradách bude připraveno Odpoledne se Saint-Gobain Adfors s koncertem dámského vokálního tria Prime Time Voice a strhující kapely Cigánski Diabli.

            Večerní Velké finále, již tradiční vrchol festivalu, bude připomenutím 70. výročí litomyšlského koncertu České filharmonie, která pod taktovkou Rafaela Kubelíka přednesla Mou vlast v neděli 23. června 1946. Opět zazní Smetanova Má vlast, tentokrát bude Českou filharmonii řídit nadaný dirigent Jakub Hrůša. Chystá se přímý přenos do Klášterních zahrad, kde jej za příznivého počasí bude moci bezplatně sledovat kdokoli.

 

Foto popis| Operní festival I na poměry Smetanovy Litomyšle je letošní nabídka operních titulů bohatá. Na programu je osm oper v jedenácti představeních. Čtyři z nich uvede pražské Národní divadlo.

 

O autorovi| David Půlpán, redaktor MF DNES

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz