Festival Smetanova Litomyšl ukončil koncert třech operních div

Search
Close this search box.

Divadlo.cz 12.7.2009

Litomyšl 5. července (ČTK) – Padesátý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl zakončil galakoncert s názvem Sólo pro dámy. Na pódiu druhého nádvoří litomyšlského zámku se za doprovodu orchestru Janáčkovy opery brněnského Národního divadla představily tři mladé operní divy: koloraturní německá sopranistka Eleonore Marguerreová, rakouská sopranistka arménského původu Arpiné Rahdjianová a ukrajinská mezzosopranistka Zoryana Kushplerová. Ansámbl řídil Fabrizio Ventura.

Tématem koncertu byla žena jako hlavní hrdinka života i opery. Tři pěvkyně v programu představovaly ženu milenku, hrdinku, trpící, milovanou a matku. "Svět je založen na ženském principu a ve světě opery všechny vášně, zrady, úklady a láska se točí okolo ženy. Je to určitá vize naděje do budoucnosti nás všech," řekl ČTK umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Zazněly kupříkladu árie a duety z Mozartovy opery Figarova svatba a Takové jsou všechny (Cosi fan tutte), Kouzelná flétna či Delibesovy Lakmé. Koncert také připomněl letošní 150. výročí narození skladatele Giacoma Pucciniho, a to áriemi z oper Bohéma, Gianni Schicchi a Turandot. Byl to právě Puccini, který ženy velmi miloval a byly pro něho nevyčerpatelným zdrojem inspirace.

Koncert zakončil vtipně laděný přídavek – tercet tří žínek z třetího dějství Dvořákovy Rusalky.

Festival začal 18. června, trval 18 dnů a nabídl 24 pořadů. Pořadatelé odhadují, že se prodalo přibližně 20.000 vstupenek, čímž byl téměř stoprocentně vyprodán. Dramaturgie jubilejního ročníku byla zaměřena na slavností a oblíbená hudební díla, zaznělo ale i několik méně známých skladeb a mimo jiné světová premiéra oratoria Mojžíš.

Hudební program doplnila také výtvarné část, jejímž vrcholem je výstava Josefa Váchala s názvem Mezi Bohem a Ďáblem. V zámeckém pivovaru představila různé druhy výtvarných technik, vytvořených pod vlivem symbolismu, secese, expresionalismu ovlivněných mystikou a esoterismem.

mrz jpt

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz