Festival Smetanova Litomyšl začíná

Search
Close this search box.

18.6.2008 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický
(dp)

Litomyšl – Jednou za rok by se Litomyšl potřebovala zvětšit.
Město je plné. Hotely i penziony beznadějně obsazené. Na zámku se zkouší Prodaná nevěsta. Lístky na většinu představení jsou vyprodané několik měsíců dopředu.
Festival Smetanova Litomyšl začíná dnes operou Libuše s Evou Urbanovou. Stejně jako každý rok pořadatelé řeší, jak festival zahájit. Loni to bylo snadné, do Litomyšle přijel prezident Václav Klaus. Letos měl v této roli vystoupit na pódiu druhého zámeckého nádvoří ministr kultury Václav Jehlička. "Bohužel jsem se právě nyní dozvěděl, že nepřijede," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Z pódia přichystaného na provední opery Libuše by ale diváky měla pozdravit Livia Klausová.
Festival na malém městě má svůj půvab nejen pro diváky, ale i pro účinkující. Například barytonista Ivan Kusnjer, který se tam připravuje na vystoupení v roli Krušiny v Prodané nevěstě, vyráží už tradičně v Litomyšli ráno na ryby.
"Tentokrát přinesl nejen nádherné pstruhy, ale podařilo se mu ulovit i štiku. Vše vlastnoručně v zámeckém Apartmánu Bedřicha Smetany upekl a servíroval pro své přátele," píší pořadatelé na serveru festivalu.
I když ještě nezazněly úvodní tóny Libuše, festival už v Litomyšli začal. Smetanova výtvarná Litomyšl, která čtvrtý rok doprovází červnovou přehlídku, už má za sebou velkou část vernisáží.
Včera se například otevřela na půdě pedagogické školy výstava Daniela Reynka nebo výstava Jeana Effela "Stvoření světa" v Galerii Kubík na Smetanově náměstí, dnes se v zámeckém pivovaru otevře výstava fotografií Daniela Šperla ze zákulisí festivalu. "Na fotografiích je zachyceno dění před, pod i za pódiem 49. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl v roce 2007. Fotografie budou zároveň uspořádány do reprezentativní knihy," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.
Kromě Smetanovy výtvarné Litomyšle doplní nabídku výstava Bohdana Kopeckého ve druhém patře zámku. Zajímavé je, že právě Kopeckého výstava jako jediná není součástí Smetanovy výtvarné Litomyšle.
"Bohdan Kopecký odmítl, aby jeho výstava byla zahrnuta do Smetanovy výtvarné Litomyšle, protože je to podle něj blbost, Smetana nebyl výtvarník," uvedl ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

Více viz Prodaná… na str. D5

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz