Festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

28.2.2007 ČT 1 str. 12 18:00 Večerník z Čech28.2.2007 ČT 1 str. 12 18:00 Večerník z Čech

Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
——————–
Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl zůstane v tradičním prostředí v místním zámku. To je výsledek vyjednávání organizátorů a památkářů. Právě památkáři už před rokem upozorňovali, že přípravy festivalu zámeckému areálu neprospívají.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
"Smetanova Litomyšl je nejvýznamnější kulturní akcí regionu, a proto ji musíme zachovat v tradičním prostředí," říkají organizátoři i vedení Pardubického kraje. Památkářům se ale nelíbilo, že přípravy festivalu omezují provoz na zámku. Akci zachránila až tvrdá vyjednávání.

Iva LÁNSKÁ, ředitelka Památkového ústavu Pardubice
——————–
Samozřejmě, že jsme požadovali, aby zejména u stavění a potom zase bourání té konstrukce byli odborníci, kteří budou na to permanentně dohlížet a nestalo se to, že nám teda budou devastovány třeba arkády, jak tomu bylo minule.

Jan PIKNA, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl
——————–
Festival celý, celou svoji existenci, se snaží dodržovat určitá opatření. Koná se na zámku již šedesát let a, pokud vím, k žádnému poškození nedošlo.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Také sami pořadatelé chtějí letos důsledně dohlížet na práce v zámeckém areálu. Jedinou spornou věcí zůstává únikový východ, o kterém s památkáři budou vyjednávat. Na hlavní scéně se letos odehraje jedenáct pořadů. Prestižní festival podporuje kromě sponzorů, města a kraje i ministerstvo kultury.

Jaromír TALÍŘ, náměstek ministra kultury
——————–
Víte, ono to může být přes všechny možná disharmonické tóny, které občas zaznívají, dobrou ukázkou toho, že i národní kulturní památky, památky UNESCO, že by měly mít svoji náplň, že by měly žít.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Pořadatelé festivalu uzavřeli s památkáři i další dohodu. Z každé prodané vstupenky na druhé zámecké nádvoří přispějí deseti korunami na údržbu a opravu místních památek.

Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
——————–
Z Večerníku všechno. Uvidíme se ještě v devatenáct dvacet pět. Připraveny budou Události v regionech.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz