Festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

6.6.2018   ČRo Plus   str. 3   21:10 Den v 60 minutach

Pavel MALÚŠ, moderátor

——————–

A ještě jedno kulturní jubileum. 60. ročník má před sebou také festival Smetanova Litomyšl, který začíná příští týden. Pořadatelé dnes oznámili, že uvedou zcela novou kantátu vytvořenou přímo na objednávku tohoto festivalu. Bude mít název Český poutník. Premiéru bude mít 15. června a zahraje jí Česká filharmonie. Událost připomene také sté výročí vzniku Československa. Zuzana Filípková se na podrobnosti zeptala uměleckého ředitele Smetanovy Litomyšle Vojtěcha Stříteského.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle

——————–

Ta skladba má desetiletou historii, když paní Sylvie Bodorová u nás premiérovala na naši objednávku a po naší dohodě tématu Oratorium Mojžíš, tehdy jsem již začal uvažovat o tom, jakou skladbu objednáme pro 60. festival, abychom měli opět premiéru.

Zuzana FILÍPKOVÁ, redaktorka

——————–

Vysvětluje umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle a autor libreta Vojtěch Stříteský. Kantáta má čtyři části, prolog Čechy, který komponoval Jan Kučera. Druhá část se jmenuje na cestě autora Jana Reanta Dřízhala. Třetí Modlitbu složil Jiří Gemrot a epilog Čas je dílem Sylvie Bodorové.

Sylvie BODOROVÁ, autorka díla Čas

——————–

Oslavujeme vlastně republiku, která již dnes neexistuje, takže v tom snad i trochu takového smutku a dramatu. Jinak psát finále, když člověk nezná ty předešlé části, není úplně jednoduché, proto si myslím, že nikdo z nás nikdy neočekával premiéru s takovým napětím, jako my všichni autoři.

Zuzana FILÍPKOVÁ, redaktorka

——————–

Říká Bodorová. Vojtěch Stříteský tvrdí, že vybral verše českých básníků tak, aby tvořily příběh.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle

——————–

Musím říct, že jsem čerpal asi ze 60 básnických sbírek, entologií a tak dále. Nakonec jsou tam verše někdy v období 1895 až myslím 1947.

Zuzana FILÍPKOVÁ, redaktorka

——————–

Tématem putování a oslavou naší republiky se bude zabývat i výtvarná část programu, kterou představí letos 14. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. Jednou ze tří hlavních výstav je expozice krajinou mého srdce.

Pavel SMUTNÝ, prezident Bohemia Haritage Fond

——————–

Což je pohlazení nebo kladná krásná věc, samozřejmě opěvující českou krajinu. Jsou to Mařákovi žáci, je to české krajinářství, jsou to krásné obrazy, jsou to obrazy ze soukromé sbírky.

Zuzana FILÍPKOVÁ, redaktorka

——————–

Dodává prezident Bohemia Haritage Fondu Pavel Smutný. Litomyšl bude žít hudbou a výtvarným uměním až do 7. července. Přehlídka jen v hlavním programu uvede přes 40 pořadů. Například rodinnou operu Dítě a kouzla, která vás vtáhne do světa kouzel, fantazie a hudebního divadla. Zuzana Filípková, Český rozhlas.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz