Festival Smetanova Litomyšl bude. Bez střechy a v komorní podobě

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 08.06.2020 , Zdroj: kultura.iDNES.cz +1 , Strana: 0 , Autor: Věra Drápelová , Datum importu: 09.06.2020 08:02 , RU / den: 44 323 , RU / měsíc: 386 630 , Celková návštěvnost: 44 323 , Rubrika: Hudba , Země: Česko

Obsahové duplicity: 09.06.2020 – Mladá fronta DNES

Hudební festival Smetanova Litomyšl se navzdory omezením po koronavirové době uskuteční. Pouze v posunutém termínu a s pozměněným programem.

„Máme za sebou hrozné období, ale o zrušení přehlídky jsme nikdy neuvažovali,“ přiznává ředitel festivalu Jan Pikna. Od 2. do 12. července je připraveno 35 pořadů komorního charakteru, které budou kvůli limitovanému počtu diváků zasazeny do menších, leč exkluzivních litomyšlských prostor, jako je divadélko či kaple zdejšího zámku.

A přirozeně i na zámecké nádvoří, které ovšem nebude prostavěno konstrukcí se sedadly a zastřešením. „V případě nepříznivého počasí se koncerty přesunou do nedaleké Jízdárny,“ ubezpečuje Pikna.

Zachovat atmosféru

Organizátoři nechtěli, aby vzhledem k menšímu počtu diváků Litomyšl ztratila festivalovou atmosféru. „Vyšli jsme z logiky, že když budou akce pro méně lidí, musí jich být během jednoho dne více,“ přibližuje Pikna. V nabídce jsou tedy i dopolední a odpolední koncerty, z nichž některé budou přístupné zdarma.

Dramaturgie nabídne reprezentativní průřez komorní tvorbou Bedřicha Smetany či vrcholnými komorními díly Antonína Dvořáka. Zazní také barokní hudba, například novodobá premiéra Creda od Jana Dismase Zelenky, či skladby soudobé, jako Terezínské Requiem od Sylvie Bodorové.

Na koncertech vystoupí známí domácí interpreti a soubory, mezi nimi Collegium 1704, hornista Radek Baborák, Pražský filharmonický sbor, Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková a mnozí další. Předprodej vstupenek začne 10. června.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz