Festival Smetanova Litomyšl bude, diváci ale dostanou komornější program

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 20.04.2020 , Zdroj: impuls.cz +3 , Strana: 0 , Celková návštěvnost: 18 510

Obsahové duplicity: 21.04.2020 – Mladá fronta DNES N1, 20.04.2020 – zpravy.iDNES.cz, pardubice.iDNES.cz

Festival Smetanova Litomyšl se letos navzdory pandemii uskuteční, ale jeho program bude úplně jiný. Namísto velkých představení na druhém nádvoří renesančního zámku nabídnou organizátoři v červenci zejména komorní koncerty pro malý počet diváků. Velké finále se uskuteční na podzim.

Letošní 62. ročník Smetanovy Litomyšle vejde do historie s přívlastkem mimořádný. Pořadatelé se sice rozhodli zrušit program naplánovaný na přelom června a července a vrátit držitelům zakoupených vstupenek peníze, současně ale vymysleli úplně jiný cyklus koncertů ušitý na míru době koronavirové.

„Program bude tvořit cyklus exkluzivních komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků, interprety budou špičkoví čeští umělci,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

I díky tomu se vrátí hudba po letech zpět na tak úžasné místo, jakým je zámecké barokní divadlo. Pořadatelé využijí pro každodenní festivalové koncerty se sólisty a komorními ansámbly zámecké nádvoří, ale i arkády a další interiéry.

Pořady budou v litomyšlských chrámech, kde si omezený počet návštěvníků užije míst pouze s dokonalým poslechem a výhledem.

Festival se uskuteční od 2. do 12. července a závěrečné Velké finále se odkládá až na podzim.

Festival naděje, téma se měnit nemusí

Už zahajovací koncert, který bude ve čtvrtek 2. července v přímém přenosu vysílat Česká televize, se odehraje v mimořádných kulisách. Na druhém nádvoří bude vidět litomyšlský zámek v jeho přirozené kráse, tentokrát zde totiž bude chybět jindy nezbytné konstrukce jeviště a tribuny.

Múza naděje jako ročníkové téma zůstává. „Festival v této podobě je symbolem naděje, že se dá každá překážka překonat, jen se nesmíme nechat zlomit. Je nadějí na lepší časy, ale také novou nadějí pro české hudebníky, kteří se budou moci po dlouhé době vrátit na pódium a znovu rozdávat radost posluchačům,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Možnost účastnit se koncertů bude mít ale jen hrstka diváků. Na počátku půjde do prodeje necelých 50 vstupenek na pořad, pokud se bude postupně zvyšovat povolený počet shromážděných osob, uskuteční se další vlny předprodeje.

„Máme málo informací, nevíme, jak se bude situace vyvíjet a jak bude vypadat na začátku července. Umíme ale dobře improvizovat a snad se dokážeme přizpůsobit všem podmínkám,“ říká ředitel.

Umělecký šéf festivalu Vojtěch Stříteský hovoří o úkolu připravit program Smetanovy Litomyšle výhradně z komorní hudby jako o úžasné výzvě.

„Běžně totiž u nás tvoří spíše doplněk k operám a velkým koncertům a zůstává tak trochu ve stínu. Přitom je její zásoba takřka nevyčerpatelná, je tak nádherná a máme pro ni tak skvělé interprety, že bude radostí z ní sestavit doslova náhrdelník plný hudebních démantů,“ uvedl.

Program bude zveřejněn 8. června, vstupenky se začnou prodávat ve středu 10. června.

„Vážíme si mimořádné podpory partnerů, donátorů a mecenášů, kteří nám zůstali a podrželi nás. V těžké situaci se pozná, kdo opravdu věří v nenahraditelnost kultury a její nesmírný význam pro identitu a duchovní úroveň národa,“ dodal Jan Pikna.

Podpořit organizátory mohou příznivci festivalu také tím, že jim ponechají část dříve zaplaceného vstupného. Pořadatelé se zavázali, že výnos použijí i pro pomoc nezávislým hudebníkům.

Podrobné informace o vracení vstupného budou uvedeny na internetových stránkách festivalu, vracet se bude postupně až po otevření prodejních míst. Nárok na vrácení je třeba uplatnit výhradně v místě nákupu, vstupné zaplacené přes internet bude vráceno automatickou návratovou transakcí na účet kupujícího.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz