Festival Smetanova Litomyšl chystá velkou změnu. A vrší nápady, aby opět vykvetlo něco úžasného  

WEB, Datum: 27.02.2023, Zdroj: ČRo – hradec.cz, Autor: Milan Baják, Datum importu: 27.02.2023 14:26, RU/měsíc: 382 032, RU/den: 28 776, Rubrika: Hudba, AVE: 10 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,32

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Ve středu 1. března začne předprodej vstupenek na letošní ročník druhého nejstaršího hudebního festivalu u nás, tedy festivalu Smetanova Litomyšl. Ten se letos přestěhuje do haly i na plovárnu a po 10 letech prý pozvou i prezidenta, který tu býval dříve častým hostem.

Vše nám přiblíží manželé Piknovi, kteří přijali naše pozvání. Jan Pikna je od roku 1997 ředitelem festivalu a jeho paní Eva zase ředitelkou komunikace. Tak už se těšíte? Festival se bude konat na přelomu června a července, ale předprodej lístků začíná už ve středu.

Eva Piknová: Uvidíme, jestli nám naši diváci a posluchači zůstali věrní.

Před několika dny jste v pražském Rudolfinu odtajnili letošní program festivalu. Tak jaký bude? Zaujalo mne, že byste chtěli po 10 letech pozvat pana prezidenta.

Jan Pikna: Jsme rádi, že máme nového pana prezidenta. Už jsme ho pozvali a pevně věříme, že přijede. Protože předchozí pan prezident možná i z důvodu tělesných potíží moc nejezdil, takže v Litomyšli nikdy na festivalu nebyl. Věříme, že se k nám teď pan prezident vrátí.

Zásadní věcí je letošní rekonstrukce litomyšlského zámku. Takže na nádherném zámeckém nádvoří se festival nebude odehrávat. Ale vy jste přišli s něčím, co by mělo být adekvátní náhradou.

Jan Pikna: Má to složitý vývoj, protože rekonstrukce se připravovala dlouho a dělal se harmonogram, kde vyčleněno, že v době festivalu Smetanova Litomyšl se práce přeruší a festival proběhne. Ale protože byly potíže s výběrovým řízením a vše se zpozdilo, tak teď to stavba nyní musí dohnat. Během 10 měsíců se musí proinvestovat 240 milionů korun. Tedy stavebníci určitě práce nepřeruší a nám nezbylo, než tedy hledat náhradní prostory. Naštěstí Litomyšl není plná jen historických staveb, ale také krásné soudobé architektury. Máme i zimní stadion, který patří k architektonickým špičkám a je pro koncerty vlastně připravený.

Když se řekne sportovní hala nebo zimní stadion, tak ve srovnání s nádherným litomyšlským zámeckým nádvořím, se někteří zaleknou. Vy to ale určitě máte nějak vymyšlené, ne?

Eva Piknová: Nelekejte se. Hala je krásná, akusticky výborná, kapacitně se vejdeme stejně jako na nádvoří. Budeme tam mít i naše tradiční zvýšené hlediště, takže komfort pro diváky je zajištěný. Scéna bude také dostatečně velká a výpravná, odehrajeme tam v plné kráse i dvě operní představení. Takže si myslím, že se opravdu nyní čeho bát.

Akustika je samozřejmě pro hudbu zásadní. Jak to s ní vypadá na zimním stadionu?

Jan Pikna: Hala má členitý dřevěný strop a stěny obložené heraklitem, pohltivým materiálem. Takže akustika tam je taková decentní, skoro jako v běžných koncertní halách. My už tomu neříkáme ani zimní stadion, ale festivalová hala. Je to koncertní prostor, který bude vyhovovat jako u jiných festivalů. My máme samozřejmě obvykle výhodu venkovního prostředí, krásného zámku, ale zase na druhou stranu nám tam někdy táhne a fouká. Takže věříme, že hala bude pozitivní a lidem tam bude příjemně.

Kolik bude letošních koncertů v rámci festivalu?

Jan Pikna: 35 hlavních koncertů, ale bude samozřejmě také bohatý doprovodný program.

Vy jste ředitelem festivalu, paní Eva zase ředitelkou komunikace. Tedy dvojice, která se vzájemně celý život krásně doplňuje. A hudba asi může tak trošičku i za to, že jste se poznali?

Eva Piknová: Jistě, je to romantický příběh.

Tak nám řekněte, co nás všechno v létě v Litomyšli čeká?

Jan Pikna: Nejdříve bych řekl, že máme letos téma Belle Époque, což je krásné období přelomu 19. a 20. století. Tedy program je tomu hodně věnovaný. Je tam zásadní projekt Arnolda Schönberga Písně z Gurre, ale pak řada dalších autorů, kteří tvořili právě v čase od poloviny 19. století až do první světové války. Festival zahájí Česká filharmonie s Tomášem Netopilem, první skladba, která zazní, bude Smetanovo Scherzo z Triumfální symfonie. A vrátí se do programu i opera, letos u nás zazní Smetanova Prodaná nevěsta a Othello Giuseppe Verdiho. Úplně klasické provedení.

Paní Evo, na co vy se nejvíc těšíte?

Eva Piknová: Mám své tipy. Jak už zmínil manžel, tak Českou filharmonii, která u nás provede dva koncerty. Tím druhým je nádherná Dvořákova kantáta Stabat mater, na kterou se nesmírně těším. A jsem velmi zvědavá na již zmíněného Schönberga, protože to bude velkolepá záležitost, dva symfonické orchestry, dva sbory, pět sólistů a vypravěč. Věřím, že to bude večer, při kterém člověku běhá mráz po zádech.

Jan Pikna: Tam bude 280 účinkujících ze sedmi zemí na scéně.

Eva Piknová: Vrátili jsme se i k velkým projektům pro děti, které nám covid trošku přerušil. Budeme mít v sobotu 17. června krásný večer s názvem Bylinky. Jeviště obsadí dětské sbory, ale i tanečníci. Zatím vše, co o tom projektu víme, mě naplňuje radostným očekáváním. Na to se moc těším.

Kolikátý je to vůbec už ročník? Protože jde o druhou nejstarší hudební přehlídku u nás.

Jan Pikna: Je to již 65. ročník. Festival vznikl už v roce 1946. Starší je pouze Pražské jaro, které začalo o měsíc dříve. Bylo zahájeno v květnu a pak hned následovala Smetanova Litomyšl v červnu 1946.

Program je tedy připraven bohatý a krásný. Atmosféra bude jistě opět úžasná.

Jan Pikna: Těšíme se, že budeme například společně s Českým rozhlasem slavit 100 let. Bude u nás vystupovat SOČR, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, které s sebou přiveze Fedora Rudina, což je rakouský houslista. Pak u nás bude klavíristka Elizabeth Leonskaja. A klavíru bude letos na festivalu více, protože už zahajovací koncert bude hrát Kirill Bernstein, jeden z nejlepších světových klavíristů.

Eva Piknová: A atmosféra bude samozřejmě nádherná, protože je to pro nás výzva a velká změna. Vršíme teď stovky nápadů a těšíme se, že z toho vykvete něco zajímavého a úžasného.

Něco jedinečného a mimořádného.

Eva Piknová: Mohu říct, protože mám na starosti sponzorské a mecenášské vstupenky, že navzdory všemu, je zájem ze strany našich partnerů obrovský. Takže moc neváhejte a zajistěte si své vstupenky. Abyste potom nemuseli litovat, že na vás nic nezbylo.

Od 15. června do 2. července festival Smetanova Litomyšl. A ve středu 1. března startuje předprodej vstupenek. Zvou vás manželé Eva a Jan Piknovi, kteří se o všechny spolu se svým týmem v Litomyšli i letos krásně postarají.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz