Festival Smetanova Litomyšl se otevírá lidem

Search
Close this search box.

16.1.2017 Svitavský deník str. 3

Petr Šilar

Letošní 59. ročník operního festivalu nabídne špičková představení. Užít si je bude moci opravdu každý. Hudební slavnosti ve Smetanově rodišti již dávno svou slávou překročily hranice města, a dokonce i České republiky.

Staly se výkladní skříní české hudební scény a každoročně nabízejí desítky představení, která nejsou v některých případech pouhými reprízami, ale naprostými originály. Nejinak tomu bude i letos od 16. června do 6. července.

RODINNÉ STŘÍBRO

Program festivalu byl slavnostně představen na pátečním setkání mecenášů a přátel Smetanovy Litomyšle. Veřejnost se podrobnosti dozví v nejbližších dnech.

„Vracíme se k počátkům.“

Pražské jaro bylo založeno jako mezinárodní festival a Smetanova Litomyšl ve stejném roce jako národní festival. To souvisí s opětovným užíváním původního názvu, a není to o tom, že bychom chtěli být nacionalisté. Chceme být českým vývozním zbožím, rodinným stříbrem. Kdo chce u nás vidět českou špičku, tak mu stačí přijet na náš festival,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Jeho slova potvrzuje například fakt, že každý rok v Litomyšli účinkují všechna národní divadla, všechny nejlepší orchestry a sbory. Střídají se zde nejlepší sólisté, instrumentalisté a dirigenti. „Naše jedinečnost spočívá v tom, že zde účinkuje česká špička,“ dodal Jan Pikna. Letošní program tak například nabízí Adama Plachetku, Josefa Špačka, Ivo Kahánka, Radka Baboráka nebo Dagmar Peckovou.

Právě poslední jmenovaná nabídla hostům slavnostního setkání ukázku ze svého programu. „Zpívám zde už dvacet let a vždycky, když sem přijedu, tak mám možnost zazpívat něco, za čím si stojím a co je moje krevní skupina,“ prozradila operní zpěvačka. Letos se představí v programu „Dagmar Pecková Gypsy“.

Kromě domácí špičky se tradičně představí i vzácní hosté. Jen namátkou lze jmenovat dirigenta Semjona Byčkova, houslového virtuoza Shlomo Mintze nebo trumpetistu Artura Sandovala. Festival se však nesnaží zaujmout jenom skvělou dramaturgií. Jeho tvůrci se snaží zpřístupnit jej veřejnosti a udělat z něj slavnost i pro ty, kteří chtějí nasát atmosféru a třeba si jen sednout do trávy s dobrým jídlem a pitím a při tom poslouchat vážnou hudbu i lehčí žánry. Zároveň je přáním pořadatelů, aby hosté festivalu strávili v Litomyšli více času než jen pár hodin. K tomu je však potřeba hostům nabídnout nejen duchovní stravu.

FESTIVAL PRO VŠECHNY

„Uvědomujeme si, že na to nemá Litomyšl infrastrukturu, dostatek ubytovacích kapacit a restaurací. Udělali jsme malá opatření. Zařídíme si vlastní festivalovou restauraci, kde bude možné si objednat menu a večeřet před koncertem v zámeckém areálu. Na přestávku si budou moci hosté objednat stoleček se šampaňským a malým občerstvením. Nebudou muset stát frontu.

Budou si moci objednat i piknikový košík v rámci programu v Klášterních zahradách,“ popsal novinky Jan Pikna. Pro ty, kteří se ubytují do dvaceti kilometrů od Litomyšle, budou v rámci kapacit připraveny vozy, které je dovezou na koncert a zpět. Budou se tedy moci zdržet dle libosti.

Tento standard je běžný ve světě, tak proč ne v Litomyšli. Koncerty budou nejen pro dámy v šatech a pány v oblecích, ale i pro rodiny s dětmi v šortkách a sandálech.

Jak Smetanovu Litomyšl a město samotné vnímá pravidelný host Dagmar Pecková? „Město má úžasný genius loci a za dvacet let se úžasně změnilo. Je nádhera sem jezdit. Myslím si, že mě místní mají rádi a já mám ráda je. Mám zde spoustu fanoušků a také lidí, se kterými si rozumím. Mám to tu hrozně ráda a asi by mi chybělo, kdybych sem nepřijela.“

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz