Festival Smetanova Litomyšl zahajuje předprodej vstupenek 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 01.03.2023, Zdroj: Mladá fronta DNES, Strana: 11, Autor: (dp), Vytištěno: 96 663, Prodáno: 83 136, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 01.03.2023 01:53, Čtenost: 439 555, Rubrika: Kraj Pardubický, AVE: 71 326,04 Kč, Země: Česko, GRP: 4,88

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

LITOMYŠL Ode dnešní desáté hodiny dopolední si mohou zájemci kupovat vstupenky na festival Smetanova Litomyšl, který letos kvůli opravám renesančního zámku přesune své hlavní pódium na tamní zimní stadion.

Půlkulatý ročník nabídne od 15. června do 2. července třicet pět pořadů a zároveň ukáže, jak se organizátorům povede zabydlet v novém prostředí. Naštěstí pro ně Litomyšl sází na kvalitní moderní architekturu, a tak ani multifunkční hala není tuctová, naopak. „Když se před lety zastřešovalo zdejší kluziště, byli vyzváni architekti Aleš Burian a Gustav Křivinka. Vytvořili nadčasovou konstrukci, která může plnit řadu funkcí a také je vhodná pro pořádání koncertů. Právem byla nominována na evropskou cenu za architekturu Miese van der Rohe Award,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Osmnáctimetrové jeviště v hale umožní odehrát kompletní program zamýšlený do zámeckého nádvoří. Po roční odmlce se tak na festival vracejí výpravné opery – Otello a Prodaná nevěsta. Velké zázemí haly pořadatelé využijí třeba při provedení Schönbergových Písní z Gurre, kdy na jevišti stane na dvě stě osmdesát účinkujících ze sedmi zemí. Brahmsův klavírní koncert B dur přednese s Filharmonií Brno Elisabeth Leonskaja, Čajkovského houslový koncert D dur pak rakouský houslista Fedor Rudin a SOČR. Na programu je i galakoncert italské sopranistky Marie Agresty a Pavla Černocha, mezi přesahovými koncerty Adam Plachetka s Ondřejem Havelkou či koncert filmové hudby Johna Williamse a Luboše Fišera. V přímém přenosu České televize zahájí festival 15. června Česká filharmonie s Tomášem Netopilem, ta se následující den společně s Pražským filharmonickým sborem zhostí Dvořákovy kantáty Stabat Mater. Velkým finále – Ciao Italia! s atmosférou italského večera uzavře festival 2. července Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK.

Region vydání: Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz