Festival Smetanova Litomyšl zve milovníky nejen klasické hudby

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 17.06.2019 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 62 , Vytištěno: 138 523 , Prodáno: 113 539 , Rubrika: Příloha – Litomyšl , Země: Česko

Před několika dny začal věhlasný festival Smetanova Litomyšl. Každoročně přiláká tisíce fanoušků vážné hudby a specifické atmosféry tohoto unikátního festivalu. Akce potrvá až do 7. července. U mnoha představení je stále možné zakoupit lístky.

Festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás.

Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující Každý rok na festivalu vystupuje prakticky kompletní česká interpretační špička, všechna tři národní divadla, všechny významné orchestry a sbory, střídají se nejlepší dirigenti, sólisté a instrumentalisté. I když mezi interprety patří také významní zahraniční hosté, uchovala si Smetanova Litomyšl svůj český charakter, a je tak festivalem vskutku národním. Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména na akusticky výtečném druhém nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v zámecké jízdárně, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též v zámku Nové Hrady, kde je od roku 2012 pořádána festivalová stagiona s několikadenním uváděním vlastní inscenace barokní opery.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.

Přes server Ticketportal si mohou zájemci o představení stále vybrat lístky. Některá jsou sice vyprodaná od prvních minut předprodeje, ale u jiných místa zbývají. Prodejní systém na Smetanovu Litomyšl prochází zatěžkávací zkouškou každý rok. Letos jen během první hodiny bylo prodáno 3 427 vstupenek a dalších 7 tisíc jich bylo zarezervováno.

„Lidé by nám po těch letech měli více věřit a nebát se vyzkoušet i to, co předem neznají. Je ověřeno, že host, jehož pozveme na pořad, který by si sám nevybral, odchází nadšený. Nádvoří nádherného litomyšlského zámku s neopakovatelnou festivalovou atmosférou musí uhranout každého, ať se hraje, co se hraje,“ říká ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz