2.3.2011 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický Martin Ťopek
Letošní 53. ročník festivalu Smetanova Litomyšl, který patří k největším hudebním akcím u nás, zahájí 10. června Smetanova kantáta pro smíšený sbor. Na festivalu vystoupí i dětské sbory nebo světová sopranistka Sumi Jo.
LITOMYŠL Komu jinému by měl patřit úvodní koncert 53. ročníku Smetanovy Litomyšle než slavnému rodákovi, po kterém je druhý největší festival pod širým nebem pojmenovaný. První festivalový den 10. června Smetanovu kantátu pro smíšený sbor a orchestr doplní na slavnostním zahajovacím koncertě dílo dalšího velikána – Symfonie č. 9 d moll Ludwiga van Beethovena. Známý opus č. 125 je znám spíše pod názvem Óda na radost.
Další den, v sobotu jedenáctého, bude na programu Duchovní hudba v Čechách kolem roku 1600. V pásmu mší, motet, ricercar a fantazií se objeví například autoři Kryštof Harant z Polžic, Jiří Rychnovský, Charles Luython nebo Jakobus Handl Gallus. Kromě nich zazní také čeští anonymové.
„Já se však těším nejvíc na Písně tance a lásky. To je strhující hudba, která podle mě uchvátí každého," řekl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Mimořádný hudebně-taneční projekt zazní první festivalovou neděli v premiéře, které vznikla na objednávku festivalu.
Sopranistku Annu Mikolajczyk, mezzosopranistku Lucii Hilscherovou nebo tenora Jaroslava Březinu doprovodí také Středoevropský soubor bicích nástrojů Brno Dama Dama.
Sestava je jediná svého druhu v České republice, jejíž projev se pohybuje na pomezí soudobé vážné, rockové a etnické hudby. Soubor hraje skladby vlastní i předních českých a světových autorů na tradiční i neobvyklé vlastnoručně vyráběné bicí nástroje.
Třicet let na pódiích oslaví 16. června na letošním ročníku festivalu Dagmar Pecková. Jubilejní galakoncert přední české mezzosopranistky bude mít dvě části. V první, pod názvem Poznání a síla písně, zazní díla například Gustava Mahlera, Richarda Wagnera, Richarda Strausse nebo Antonína Dvořáka. Druhá část ponese podtitul Jak šla kariéra a nabídne divákům autory jako Petr Iljič Čajkovskij, Wolfgang Amadeus Mozart nebo Georges Bizet.
Závěr festivalu bude patřit jedné z nejlepších koloraturních sopranistek světa. Vystoupení Sumi Jo nabídne koncert pro koloraturní soprán a orchestr f moll Reinholda Gliera nebo árie z oper Giuseppa Verdiho Rigoletto a La Traviata,
Letošní ročník si dává za cíl oslovit více dětských návštěvníků než v minulých letech. Právě pro ně jsou do programu na středu 15. června zařazeny Miniopery autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. V podání Dětské opery Praha zazní jednoaktovky Šípková Růženka, Budulínek, O dvanácti měsíčkách a Karkulka. V úterý 28. června vystoupí také Kühnův dětský sbor s poctou českým tvůrcům. Na programu budou i Grafické partitury Milana Grygara nebo literárně-hudební pořad s verši francouzských básníků a skladatelů působících v Paříži v podání herečky Taťány Medvecké.
PROGRAM Smetanova Litomyšl
10. června Slavnostní zahajovací koncert, Bedřich Smetana: Česká píseň Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 d moll, op. 125 s ódou Na radost 20.00 11. června Duchovní hudba v Čechách kolem roku 1600 16.00 11. a 12. června Hudebně-taneční projekt Písně a tance lásky, festivalová premiéra 20.00 13. června Koncert na přání – Bohemian Rhapsody 21.00 15. června Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř: Miniopery 16.00 a 19.00 16. června Dagmar Pecková – Na cestě 20.00 17. června Antonín Dvořák: Z nového světa 19.00 18. června Paralelní světy – Carlo Gesualdo da Venosa: Madrigaly 16.00 Lohengrin & Dalibor – příběhy bájných rytířů 20.00 19. června Bedřich Smetana: Předehra k opeře Prodaná nevěsta 18.00 21. června Literárně-hudební pořad Jako zázrakem … 19.30 22. června Baletní představení o třech částech Svěcení jara 21.00 23. června Pořad sestavený ze španělských a latinsko-amerických kompozic Bolero – Música Ibérica y Latina 19.30 24. června Antonín Dvořák: Stabat Mater 25. června Symphonia Gregoriana Jan Dismas Zelenka: Chvalte Boha silného, Petr Eben: Koncert pro varhany a orchestr č. 1 16.00 Giacomo Puccini: Turandot 21.00 26. června Koncert Eva Bublová (varhany) a Roman Janál (baryton) s Komorní filharmonií Pardubice 18.00 Giacomo Puccini: Turandot 21.00 28. června Kühnův dětský sbor: Pocta českým tvůrcům 18.00 29. června Babí Jar Igor Stravinskij: Pták Ohnivák a Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 13 b moll 20.00 30. června Peter Shaffer: Amadeus 19.00 1. července Leoš Janáček: Její pastorkyňa 21.00 2. července Komorní koncert věnovaný památce a dílu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka Z mého života… 16.00 2. a 3. července Gaetano Donizetti: Nápoj lásky 21.00 4. července Závěrečný koncert Hvězdy operního nebe – Galakoncert mezzosopranistky Sumi Jo 19.30
„Já se však těším nejvíc na Písně tance a lásky. To je strhující hudba, která podle mě uchvátí každého." Vojtěch Stříteský dramaturg
Foto popis| Zámecké nádvoří Tradičním místem pro velké koncerty je litomyšlský zámek. Tady také 10. června celý program Smetanovy Litomyšle začne.
Foto autor| Foto: Michal Klíma, MF DNES
Foto popis| Umělkyně Na festivalu bude také violistka Jitka Hosprová a sopranistka Simona Šaturová. Známá mezzosopranistka Dagmar Pecková na pódiu v Litomyšli oslaví výročí třiceti let své kariéry.
Foto autor| Foto: 3 x archiv MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj