Festival ve znamení výročí

Search
Close this search box.

26.1.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko (ik, jp)

51. ročník Smetanovy Litomyšle nabídne třicet pořadů, nejvíce v celé historii

Litomyšl/ Na brněnském veletrhu Regiontour byl poprvé zveřejněn výběr z pořadů letošního 51. ročníku Smetanovy Litomyšle. I ten letošní bude slavnostní. Uskuteční se přesně šedesát let od první Smetanovy Litomyšle v roce 1949.
Festival připomene 185. výročí narození Bedřicha Smetany a 125 let od jeho úmrtí. Litomyšl slaví 750 let od povýšení na město, deset let od zápisu na seznam UNESCO. Navíc se operní festival uskuteční v období ukončení předsednictví České republiky Radě Evropské unie. To vše musí dramaturgie reflektovat. Smetanova Litomyšl proběhne nepřetržitě po dobu 25 dní, od 12. června do 6. července. Festival nabídne třicítku pořadů a půjde tak o historicky nejrozsáhlejší přehlídku programů.

Dalibor v premiéře

V operní řadě uvede Smetanova Dalibora, který před šedesáti lety festivalovou tradici zahajoval. Nynější provedení bude premiérou inscenace Národního divadla moravskoslezského Ostrava. Národní divadlo z Prahy připravuje pro naprosto originální provedení, konané současně v zahradním amfiteátru i ve II. nádvoří zámku, Dvořákovu Rusalku s Dagmar Peckovou v dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny.
Do autentického prostředí Smetanova domu, kde se konal politický proces se studenty litomyšlského gymnázia v roce 1950, je zasazena opera Zítra se bude… o procesu s Miladou Horákovou českého skladatele Aleše Březiny. Světovou operu zastupuje festivalová premiéra Pucciniho Madam Butterfly. Lahůdku pro milovníky operního zpěvu představuje pořad z cyklu Hvězdy operního nebe, kdy se v závěrečném slavnostním galakoncertu představí vynikající německá sopranistka Annette Dasch.
Další mimořádnou událostí je koncert árií, ansámblů a sborů české a světové opery, který Smetanově Litomyšli věnuje Národní divadlo Praha. Nejmenším divákům jsou určeny dvě opery dětské, Broučci Václava Trojana a novinka Kocour v botách Jiřího Temla. Podobně je zacílena premiéra pořadu Jiřího Pavlici Studánko, rubínko, v němž vedle Hradišťanu vystoupí i děti s rodiči a prarodiči. Nechybí ani oratorní řada. Na externí koncert v Chrudimi se chystá monumentální oratorium Mesiáš G. F. Händela. Sedmdesáté výročí vypuknutí II. světové války připomene Verdiho Requiem se sborem z amerického Colorada.
Do programu se vrací Bernsteinova 3. symfonie Kaddish, jejíž provedení vloni zhatila vichřice. Uměleckou událostí bude světová premiéra oratoria Zuzany Lapčíkové Orbis Pictus o díle Jana Amose Komenského.

Předání "žezla"

51. ročník zahájí 12. června Szellova orchestrální úprava kvartetu Z mého života Bedřicha Smetany, na programu zahajovacího koncertu bude též "Italská" symfonie Mendelssohna-Bartholdyho, cyklus písní Kouzelné noci jubilanta Bohuslava Martinů a Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur.
Další slavnostní koncert doprovodí ukončení českého předsednictví Evropské unii. Předsednictví převezme Švédsko, země, jež sehrála v životě litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany významnou roli. Proto bude v koncertu Smetanovu Mou vlast a vlastní kompozici symfonie řídit švédský královský kapelník Leif Segerstam. Symbolickou štafetu kulturních doprovodných akcí předsednictví zde předá český ministr kultury švédské kolegyni.
Externí koncerty se uskuteční v Chrudimi, ve Svitavách a Poličce. Festival volně doprovodí výstava monumentálních plastik po celé Litomyšli od sochaře Aleše Veselého.

svitavsky.denik.cz/smetanka

Foto popis| V LITOMYŠLI se představí hvězdy českého i zahraničního hudebního nebe. nebudou chybět ani premiéry.
Foto autor| Ilustrační foto: archiv Deníku
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz