Festival vleže, v trávě zahrad

22.6.2018   5plus2   str. 2   Svitavsko a Orlickoůstecko   (lík)  

Smetanova Litomyšl má již druhým rokem své Festivalové zahrady. Pro ty, kteří už nesehnali vstupenky nebo si chtějí svátek hudby užít jinak.

Národní festival Smetanova Litomyšl vstoupil do svého 60. ročníku. Tyto „kulatiny“ mají nejen bohatý program čítající na čtyřicítku koncertů, ale také spoustu doprovodných akcí.

Už druhým rokem přivítají návštěvníky Festivalové zahrady, které lze označit za jakousi „free fun zónu“ Smetanovy Litomyšle. Areál Klášterních zahrad, kde tato doprovodná akce do 7. července sídlí, láká i mimo sezonu festivalu spoustu návštěvníků k lenošení na svěže zelených trávnících.

Tak proč toto oblíbené polehávání a vyvalování nepropojit s hudbou.

Návštěvníci zahrad, kteří v době trvání festivalu na trávník ulehnou, zde uslyší jak klasickou hudbu, tak žánrové přesahy do jazzu, swingu či hudby populární. „Hudbu ve všech možných podobách zde mohou zažít i ti, kteří si nestihli koupit vstupenku na Smetanovu Litomyšl nebo klasické hudbě teprve přicházejí chuť. Zahrady si s hudbou hrají, propojují ji s vizuálním uměním, zkrátka hudba je všudypřítomná,“ říká na lenošení s hudbou za pořádající společnost Smetanova Litomyšl Karel Telecký.

Vstup do Festivalových zahrad je zdarma. „Návštěvníci se tu obejdou bez lodiček i motýlků, vládne tu čirá pohoda. Máme už vypozorováno, že typický víkendový návštěvník přichází i s celou rodinou již dopoledne. Hostesky lidem ochotně zapůjčí deku, lehátko i sedací vak. K němu si lidé mohou přibrat dokonce i knihu či deskovou hru,“ říká za pořadatele Jana Bisová.

Aplikace s hudbou či projekce na LEDce

Dodává, že pak už stačí jen zakoupit si u stánku piknikový koš s dobrotami, uvelebit se a užívat si. „Buď program na pódiu, společnost rodiny nebo jen chvíli nicnedělání. K ní si lidé mohou navíc pustit i některý z playlistů, který je připravený v aplikaci Smetanova Litomyšl nebo na http://www.digitalnismetanka. cz,“ upozorňují pořadatelé.

Pódiu v zahradách vévodí kromě hudebníků i velkoplošná LED obrazovka. Na ní lze za pěkného počasí každý festivalový podvečer sledovat záznamy uplynulých koncertů, filmy s hudební tematikou. „A v poslední den festivalu, tedy 7. července dokonce i přímý přenos Velkého finále plného překvapení 60. ročníku Smetanovy Litomyšle,“ upozorňuje Karel Telecký.

Připojí se také zahrádky

Pro ty, kteří se nechtějí na zahradách vyvalit nebo je to na zemi bude studit, jsou připraveny sedací vaky. Ty jsou už od loňska výrazným prvkem Festivalových zahrad a jsou všudypřítomné. Nabízejí nejen pohodlné útočiště pro návštěvníky, ale také příležitost pozvat „na kus řeči“ některé z významných festivalových hostů. „Až tedy lidé budou na pytlích lenošit, měli by se dobře rozhlédnout, zda právě někde vedle nich někdo nezpovídá třeba Adama Plachetku,“ usmívá se Jana Bisová.

Festivalové zahrady také letos dají šanci předvést své umění začínajícím hudebníkům. Právě pro ně je scéna zahrad jako stvořená. „V letošním roce jsme poprvé spustili výzvu ‚Zahraj si na Smetanově Litomyšli‘, jejímž prostřednictvím chceme najít kvalitní začínající hudebníky napříč Českou republikou. Jejich výběr představujeme pod názvem Z Galerie talentů,“ upřesňuje Karel Telecký. Právě takovou galerii totiž následně najdete na webu http://www.digitalnismetanka. cz.

Organizátoři by rádi, aby hudbou a festivalem letos žila celá Litomyšl. A to doslova. Festivalové zahrady proto mají i menší sourozence – Festivalové zahrádky. U kaváren, hospůdek a restaurací. Lidé na ně mohou zajít na sklenku vína a třeba zjistit, jak to hraje litomyšlským následovníkům Bedřicha Smetany. Zahrádkový program je do jisté míry spontánní záležitostí. Aktuální informace vždy najdete na http://www.digitalnismetanka. cz nebo jako anonci v aplikaci Smetanova Litomyšl.

Pro fandy nových technologií připravili organizátoři i soutěže. Třeba Vytáhni Bedřicha na výlet, na jedno nebo třeba na koncert. Foto aplikace umožňuje lidem vyrazit si s Bedřichem Smetanou kamkoli. Mohou vyfotit, kam se spolu vypravili, sdílet na sociální s hashtagem #smetanovalitomysl a vyhrát domácí koncert klasické hudby od projektu Vážný zájem! Autora nejlepší fotografie vyhlásí pořadatelé 7. července ve Festivalových zahradách.

Výběr z programu Festivalových zahrad 2018

sobota 23. června – Den deskových her vyzkoušejte nové hry pod vedením zkušených lektorů neděle 24. června – ‘sme ta nová Litomyšl v Klášterních zahradách se sejde aktuální hudebnická scéna „mladých Smetanů“ středa 27. června – Studentská jízda ve Festivalových zahradách – Saxofrancis jedinečné spojení saxofonu a elektronické hudby sobota 30. června – Den s Českou televizí – StarDance, když hvězdy tančí zatančete si s účastníky soutěže Terezou Bufkovou a Michalem Necpálem Zprávičky – vyzkoušejte si práci reportéra s moderátorem Jakubem Voříškem neděle 1. července – Den s Českým rozhlasem – Unique quartet a Barbora Mochowa populární české kvarteto ve spojení s mladou zpěvačkou a klavíristkou Královské baletky, kavárna POTMĚ pondělí 2. července – Imago Mundi Ensemble audiovizuální představení Rumunského souboru čtvrtek 5. července – Společné století – Cimbálová muzika Jana Dostála, Jiří Ševčík a Pirate Swing Band (melodie, které byste u big bandu nečekali) pátek 6. července – Thom Artway, mladý písničkář oceněný hned dvěma Anděly sobota 7. července – skupinové bubnování, Jana Kirschner jedna z prvních dam současné slovenské hudby Prague Cello Quartet chillout koncert, kde budou posluchači ve hře Velké finále plné překvapení – přímý přenos z II. zámeckého nádvoří.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz