Festival vyžene auta

Search
Close this search box.

6.6.2008 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický
DAVID PŮLPÁN

Litomyšl – Festivalu Smetanova Litomyšl začala auta přerůstat přes hlavu.
Zatímco dříve vozy diváků zaplnily ulice v okolí zámku, loni už pronikly na zámecké nádvoří. Letos organizátoři padesátého ročníku, který začíná už za čtrnáct dní, řekli dost. Auta musejí pryč. Lidé budou parkovat na náměstí.
"Tak jako se celý stát ucpává auty, tak se ucpává i Litomyšl, v období festivalu dvojnásobně. Dříve nám pro parkování stačily uzavřené silnice před zámkem, v loňském roce už to nestačilo amy jsme pouštěli auta i k fontáně na prvním zámeckém nádvoří," řekl ředitel Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna. Dodal, že to bylo sice poprvé, ale také naposledy. Při loňském uvedení Carminy Burany totiž u jednoho auta spustilo zabezpečovací zařízení.
"Obrovský průšvih," řekl Pikna. Navíc pohled na auta VIP hostů, zaparkovaná na prvním nádvoří, nebyl nijak atraktivní.
Pořadatelé se proto dohodli s městskou policií, že auta diváků nepustí až k zámku, ale budou odklánět dopravu na Smetanovo náměstí. Parkovat tam bude možné zdarma, protože město nechá před představením automaty vypnout.
Festival ovšem čeká ještě jeden zápas s auty. Pořadatelé se připravují na příliv několika tisíců lidí na koncert na přání, nazvaný Vivat 50. Smetanova Litomyšl!, který se uskuteční na městském stadionu. "Ohňostrojná show na hudbu Bedřicha Smetany a dalších tvůrců je pro diváky zdarma," uvedl před časem umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.
Představení začne 4. července po desáté hodině večer a pořadatelé odhadují, že při dobrém počasí dorazí osm až deset tisíc lidí.
"Mám obavy, že bude málo parkovacích míst. Litomyšlany prosíme, aby přišli pěšky a parkovací místa přenechali návtěvníkům, kteří přijedou z větších vzdáleností," uvedl Pikna.

***

"Litomyšl se ucpává auty, v době festivalu dvojnásobně." Jan Pikna, ředitel

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz