Festival zahájil Václav Klaus

Search
Close this search box.

14.6.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana (ik, čtk) 
Prezident republiky symbolicky odstartoval v pátek večer 52. ročník festivalu Smetanova Litomyšl

Litomyšl – Slavnostní zahajovací koncert v pátek večer otevřel 52. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Přehlídka, která potrvá do 5. července, nabídne více než dvě desítky operních představení a koncertů, včetně cikánské cimbálovky, folkloru s baletem nebo flamenga.
Akci, která je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, slavnostně zahájil prezident republiky Václav Klaus. Stalo se tak už potřetí v řadě. „Mám radost, že se z festivalu Smetanova Litomyšl podařilo udělat celorepublikovou hudební událost. Festival je nyní pevnou součástí kalendáře špičkových kulturních událostí v zemi," uvedl prezident Václav Klaus.
Na vyprodaném druhém zámeckém nádvoří, které pojme až 1270 míst, zazněl v úvodu Pochod k slavnosti Shakespearově od litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany. Pod taktovkou Petera Ferance ho přednesl Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Následoval Klavírní koncert č. 2 f moll Fryderyka Chopina. V jeho sólových vstupech zahrál pianista Jan Simon, který nedávno vydal na CD komplet obou Chopinových koncertů.
Druhá část vystoupení patřila kantátě Pocta Karlu IV. od Petra Ebena a Pražskému filharmonickému sboru. Koncert uzavřelo Te Deum Antonína Dvořáka, v jehož sólových partech se představila sopranistka Lívia Obručník Vénosová a barytonista Ivan Kusnjer. Mezi posluchači usedl mimo jiné také nový pražský arcibiskup Dominik Duka. strana 3 a 8

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz