Festival zahájila Libuše

Search
Close this search box.

19.6.2008 Lidové noviny str. 19 Kultura
čtk LITOMYŠL Jubilejní 50. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl včera zahájila opera Bedřicha Smetany Libuše s Evou Urbanovou v titulní roli. Soubor opery Národního divadla řídil Oliver Dohnányi.
Festivalem Smetanova Litomyšl žije rodiště zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany již od roku 1949. Kvůli několikaleté pauze si však letos v Litomyšli připomínají teprve padesátiletou historii této přehlídky, která je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem a zároveň největším open air festivalem klasické hudby v Česku.
Dramaturgie festivalu posledních let staví nejen na přenesených inscenacích, ale i na premiérách a unikátních projektech tvořených přímo pro Litomyšl, jakým je například i letošní světová premiéra oratoria Mojžíš Sylvie Bodorové, v němž vystoupí mimo jiné Gabriela Beňačková.
Letošní Smetanova Litomyšl se soustředí zvláště na slavnostní díla a tvorbu skladatele, jehož jméno nese ve svém názvu. Smetanova díla budou uvedena od 18. června do 5. července, kdy festival končí, celkem šestkrát. Pražské Národní divadlo do Litomyšle připravilo rovněž novou inscenaci premiéry Prodané nevěsty v režii Magdaleny Švecové. Tvorba Bedřicha Smetany zazní i v cyklu symfonických básní Má vlast v provedení České filharmonie s dirigentem Liborem Peškem.
Zastoupeny budou i další hudební formy. Klasický balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva uvede Národní divadlo v Brně, velká oratorní díla zastoupí Requiem Antonína Dvořáka s Dagmar Peckovou a Českou filharmonií.
Vloni zesnulého Petra Ebena připomene jeho varhanní skladba Job, v níž bude ze Starého zákona číst Marek Eben. Mimořádným projektem bude pořad Gershwin – Bernstein s oblíbenou Rhapsody in Blue v podání tureckého pianisty Fazila Saye.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz