Festivalová hala na stadionu v Litomyšli se otevírá. První koncert bude zadarmo 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 02.06.2023, Zdroj: Chrudimský, Svitavský, Orlický deník +4, Strana: 4, Autor: (ik), Vytištěno: 2 690, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 02.06.2023 00:57, Čtenost: 21 151, Rubrika: Zprávy z regionu, AVE: 20 539,10 Kč, Země: Česko, GRP: 0,24

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Obsahové duplicity: 01.06.2023 5:24 – chrudimsky.denik.cz, svitavsky.denik.cz, orlicky.denik.cz, pardubicky.denik.cz

Litomyšl – Ze zámku se letos festival Smetanova Litomyšl přestěhoval netradičně na zimní stadion. Diváci však nepoznají, kde jindy sedí zpocení hokejisté. Stadion se totiž proměnil v moderní koncertní halu, kde bude znít vážná hudba.

Půlkulatý 65. ročník Smetanovy Litomyšle začne výjimečně generální zkouškou, která bude přístupná veřejnosti. Uvnitř zimního stadionu vyrostla působivá koncertní síň a vznikla tak Festivalová hala. Pořady chystané pro zámecké nádvoří se tak přesunou do multifunkční haly architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. „Tvoří ji velmi vzdušná dřevěná střešní konstrukce se světelnými pásy, které nechávají do interiéru pronikat denní světlo a naplňují jej až neočekávaným množstvím přirozeného jasu. Stěny budovy obklopuje průsvitná polykarbonátová slupka, z vnitřní strany obložená zvuky-pohlcujícím materiálem. Akustika haly tak je nezvykle decentní a velmi dobře vyhoví i klasické hudbě,“ přibližuje nové prostředí Karel Telecký ze Smetanovy Litomyšle. Jaký zážitek Festivalová hala nabízí, vyzkouší lidé poprvé v úterý 13. června dopoledne při generálce. Široká veřejnost je zvána k návštěvě speciálního koncertu, který se odehraje před samotným zahájením festivalu, a to v úterý 13. června.

„V 10.30 hodin se Festivalová hala otevře všem zájemcům a v 11.30 hodin v ní začne atraktivní, přibližně hodinový koncert, na němž vystoupí nejen Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Joela Hány, ale také řada vynikajících sólistů: klavírista Ivo Kahánek, koncertní mistr České Patricia Janečková a barytonista Tadeáš Hoza. Na programu budou velmi známá a oblíbená díla Bedřicha Smetany (Vltava), Antonína Dvořáka (Mazurek, části z Rusalky), Richarda Addinsella (Varšavský koncert), Intermezzo Pietra Mascagniho, Svatební pochod Felixe MendelssohnaBartholdyho, ale také třeba filmová hudba Karla Svobody,“ doplnil Telecký.

Vstup je sice volný, je lidé si musí na generálku zamluvit vstupenku, aby nebyla překročena kapacita hlediště. Připraveno je ovšem 1200 sedadel. Vstupenky jsou už od pondělí 29. května k dispozici na webových stránkách Smetanovy Litomyšle nebo ve Festivalovém centru v průchodu do zámeckého areálu i na telefonním čísle 461 049 232. Případné zbylé vstupenky budou k mání přímo v den Generálky v pokladně u Festivalové haly od 10.30 hodin.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz