Festivalový Adam Plachetka

Search
Close this search box.

28.2.2019   Lidové noviny   str. 3   Příloha – Smetanova Litomyšl

1.3.2019   Mladá fronta DNES   str. 3   Příloha – Smetanova Litomyšl

Pěvec Adam Plachetka je na jevištích Smetanovy Litomyšle jako doma. Jak by ne. Stal se rezidenčním umělcem festivalu, a navíc se netají vřelým vztahem ke Smetanovu rodišti.

Vletošním programu vystoupí 4. července v opeře Bedřicha Smetany Dalibor a o dva dny později se jeho baryton ponese kostelem Nalezení sv. Kříže, kde zazpívá nejslavnější árie z velkolepých oratorií Georga Friedricha Händela.

* V programu Smetanovy Litomyšle 2019 se vaše jméno objevuje dvakrát. V Daliborovi ztvárníte roli krále Vladislava, podruhé budete zpívat slavné barokní árie G. F. Händela. Dá se říci, že se na něco těšíte více?

Mé jméno se po tři roky na festivalu alespoň dvakrát opakovat má, protože jsem od loňska jeho rezidenčním umělcem. Snažíme se program sestavovat pestře, takže je zatím každý projekt úplně jiný, a tedy se těžko srovnávají. Těším se na obě dvě akce. Velkou výhodou naší spolupráce je, že dramaturgii mých vystoupení vymýšlíme společně, díky čemuž se pouštíme jen do věcí, na které máme všichni chuť.

* Vydal jste CD Oratorio Arias (G. F. Händel), které je uvedeno textem, že jste k händelovským rolím doslova předurčen. Souhlasíte?

Händelovu hudbu mám moc rád a myslím, že mému hlasu alespoň zatím sedí. Bohužel nemám až tolik příležitostí se jí věnovat, protože jsou pro její interpretaci nejčastěji obsazováni specialisté. Mně osobně se ale v podání pěvců, kteří se neomezují výhradně na starou hudbu, líbí víc – v případě, že jsou schopni zpívat stylově. Každý händelovský projekt je pro mě velkým potěšením a jsem rád, že letos mě kromě recitálu v Litomyšli čeká i několik provedení oratoria Saul.

* Vaše manželka Kateřina Kněžíková je také vynikající pěvkyně s řadou uměleckých povinností. Jak se vám daří skloubit vaše kariéry a rodinu?

Pro Kačku je to rozhodně náročnější, protože organizuje péči o děti a musí ji kloubit s prací. Já se snažím starat, když jsem doma, ale pak se stane, že na dva měsíce odjedu a nijak přispět nemohu. Pořád si říkám, že brzy zpomalím a budu doma trávit více času, ale bohužel se to snáz říká, než dělá.

* Když už jsem se zeptala na rodinu, nedá mi to, abych nepoložila otázku, co vás vedlo k zapojení do projektu na podporu předčasně narozených dětí?

Dámy z nadačního fondu mě oslovily v době, kdy se nám narodila Adélka. Naštěstí šlo všechno dobře, ale měl jsem v čerstvé paměti nervozitu při čekání, takže jsem se relativně dovedl vžít do kůže někoho, kdo to štěstí neměl. Kromě účelu samotného mě oslovil i způsob práce všech, co nadačnímu fondu pomáhají. Všichni se snaží z přesvědčení, při práci, takže fond nikoho nemusí živit a všechny prostředky se vážně dostávají tam, kam mají.

* Zpíváte po celém světě, ale říká se, že všude dobře, doma nejlépe. Platí to i pro vás? Zpívá se vám lépe pro české publikum?

Na specifika různých publik dostávám dotazy často. Neodpovídám na ně úplně rád, protože je těžké generalizovat. Zároveň všude říkat, že zrovna zdejší publikum je nejlepší, mi připadá laciné. Co můžu říct, je, že na koncertech a představeních u nás vídám čím dál tím víc mladých lidí, což mě moc těší. Jsem přesvědčen, že klasika nepatří do muzea a není třeba se jí bát. Snažím se šířit zprávu, že není nutné být znalec, abyste mohli navštěvovat operu a klasické koncerty. Doporučuji to zkusit, dopřát si hezký večer, přijít bez předsudků a udělat si obrázek z vlastního zážitku. Občas, když mi někdo řekne, že klasika není pro něj, a proto nechodí, nabídnu mu na nějaké představení lístky a v naprosté většině případů mi pak řekne, že to bylo mnohem lepší, než čekal, a že určitě zase někdy přijde.

* O vás je známo, že jste si Litomyšl a její festival oblíbil. Mohl byste prozradit proč?

Do Litomyšle jsem jezdil odmalička. Mám moc rád její atmosféru a líbí se mi, jak se místní o město starají. Zároveň moc necestuji, když to není za prací, takže je pro mě velké plus, že mám v podobě festivalu milou záminku se do Litomyšle vracet. Když přišel návrh na intenzivnější spolupráci minimálně po tři roky, rád jsem souhlasil, protože si tak můžu dopřát „dovolenou“ v krásném místě mezi milými lidmi.

Adam Plachetka Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka již stál na nejslavnějších jevištích světa. Jeho umění patří mezi to nejlepší, co současný svět opery nabízí. Mluví se o něm jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace. Rodák z Prahy je absolventem Pražské konzervatoře a HAMU.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz