Festivalu bude napřesrok šedesát, po letošní padesátce

Search
Close this search box.

11.7.2008 Svitavský deník str. 7 Svitavsko – publicistika (mag) 
Litomyšl/ Padesátý ročník Smetanovy Litomyšle završil sobotní galakoncert. Umělecký ředitel Vojtěch Stříteský už přemýšlí o dramaturgii příštího ročníku, který se opět ponese v duchu slavnosti.

* Vydařila se oslava jubilea dle vašich představ?

Před více než rokem jsem přemýšlel, jak sestavit správně program, aby slavnost byla velkolepá. Ve finále se mi zdá, že lidé, kteří dostali vstupenky, si festival užívali. Nerad bych volil velká slova, ale přinesl mnoho hlubokých zážitků, mistrovských interpretačních výkonů a snad byla i dramaturgie zajímavá. Vydali jsme katalog, v němž nedošlo ani k jediné změně, jak bývá obvyklé. Všichni sólisté přijeli a odehráli představení. S výjimkou živelné katastrofy, která zrušila Bersteinovu symfonii Kadiš. Hold patří všem spolupracovníkům, technikům a kolegům v kanceláři. Nikdy jsme se nepohádali a všechny potíže jsme řešili s úsměvem.

* Vprůběhu sedmnácti festivalových dnů jste odehráli dvace tři představení. Dáse spočítat, kolik z toho bylo premiér?

Zkusím je vyjmenovat: Novosvětská varhaníka Aleše Bárty, Večerní modlitba, opera Prodaná nevěsta a světová opera Mojžíš. Snad jsem na nic nezapomněl. Jedním z úkolů festivalu je objevovat nová díla, přicházet s novými cestami. Jedna věc je ohlédnutí zpět a druhá pohled do budoucnosti.

* Příští rok uplyne šedesát let od uvedení prvního představení Smetanovy Litomyšle. Ponese nějaký podtitul?

Musí být ve slavnostním hávu, protože to bude rok dvou velkých výročí. Jednak bude festivalu šedesát po letošní padesátce. Nelze pominout, že uplynulo 750 let od povýšení Litomyšle na město. Počítám, že budeme takovou událost reflektovat. Nesmím zapomenout na to, že náš festival se může stát jedním z projektů, které ministerstvo kultury a zahraničních věcí možná využijí k uzavření předsednictví České republiky v Evropské unii. Když Pán Bůh dá, tak předsednictví EU vyvrcholí právě na Smetanově Litomyšli.

* Odrazí se evropanství v dramaturgii?

Předpokládám účast švédských umělců. Zazní skladby, které se k Evropě váží historicky nebo současně. Zazní premiéra cimbalistky Zuzany Lapčíkové se zlínským orchestrem nazvaná Orbis Pictus.

Foto popis|
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz