FESTIVALY KLASIKY I JAZZU LETOS OSLAVÍ NĚKOLIK VÝROČÍ, DORAZÍ I HVĚZDY

Search
Close this search box.

5.1.2018    Právo    str. 9   Kultura  Vladimír Říha      

Přijedou Bocelli, Keenlyside i Gardiner

Pro letošní rok je ve vážné hudbě určující výročí sto let založení Československa, k němuž se bude vztahovat mnoho programů, festivalů i jednotlivých akcí. Ale vzpomeneme i sta let od narození Leonarda Bernsteina, některé festivaly připomenou i výročí státu Izrael.

Velké osobnosti přijedou na většinu našich akcí, v nichž vedle Pražského jara stále roste velký význam Smetanovy Litomyšle, a i letošní spojení dvou ostravských festivalů bude novinkou. Typické pro ně bude prolínání různých žánrů, takže najít festival pouze s klasikou či jiným jediným zaměřením nebude snadné.

Výročí Bernsteina i Pražské jaro

Typický je pro to i leden, kdy kromě běžných koncertů různých orchestrů mohou zájemci navštívit v Praze i 10. ledna ve Smetanově síni koncert Pražských symfoniků FOK s promítáním snímku Obchod na korze s hudbou Zdeňka Lišky.

O dva dny později bude v Praze hostovat zpěvák Andrea Bocelli, 16. ledna ve Smetanově síni ČNSO s dirigentem Stevem Mercuriem připomene 100 let od narození Leonarda Bernsteina, stejně jako je vzpomene 17. a 18. ledna orchestr FOK s dirigentem Ellim Jaffem a pěveckými sólisty.

Následně 20. ledna se ve Smetanově síni odbude vyhlášení cen Classic Prague Awards ve vážné hudbě. V březnu se objeví na koncertu České filharmonie britská hvězda, barytonista Simon Keenlyside ve skladbě Thomase Adése Tanec mrtvých. Adés sám bude dirigovat. Pražské jaro proběhne od 12. května do 3. června.

Na něm bude mít hlavní roli Česká filharmonie, která po smrti Jiřího Bělohlávka prochází přechodem k nové dirigentské osobnosti Semjonu Byčkovovi. Ten se sice šéfovské funkce ujme až v září 2018, ale s orchestrem několikrát vystoupí a pokračuje s ním rovněž v natáčení děl P. I. Čajkovského.

Stejně důležitá je role dalších dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila, přičemž ten druhý bude řídit Českou filharmonii při zahájení Pražského jara. Sté výročí republiky vzpomene i závěrečný festivalový koncert Slovenské filharmonie.

„Ze zahraničních hostů připomeňme jména, jako jsou britský dirigent John Eliot Gardiner, houslista Julian Rachlin či španělský expert na starou hudbu Jordi Savall se svým souborem,“ upozorňuje ředitel festivalu Roman Bělor.

Nový festival se odehraje v Ostravě v květnu spojením dvou dosavadních, Janáčkova Máje a Janáčkových Hukvald. Bude se jmenovat Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a letos uvítá i polského skladatele i dirigenta Krzysztofa Pendereckého.

Hvězdy v Krumlově i Litomyšli

Smetanova Litomyšl ve dnech 14. června až 7. července nabídne kolem čtyřiceti koncertů a na festival přijedou i mexický tenorista Javier Camarena a náš basbarytonista Adam Plachetka. Z dalších letních festivalů připomeňme Prague Proms a Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, které chystají velkou nabídku hvězd.

„Do Českého Krumlova se chystají takové osobnosti, jakými jsou polský tenorista Piotr Beczala či americká sopranistka Sondra Radvanovsky,“ upozorňuje prezident festivalu Jaromír Boháč.

Vícežánrový profil akce doplňují Felix Slováček a jeho RTV Big Band či zpěvák Jan Smigmator. „Vzpomeneme i sto dvaceti let od narození skladatele George Gershwina,“ dodává Boháč. V září by měl do své funkce nastoupit i nový šéfdirigent pražských rozhlasových symfoniků (SOČR), Němec Alexander Liebreich. Tím se završí dirigentské výměny v orchestrech v Praze, Zlíně (Tomáš Brauner) a Plzni (Ronald Zollman).

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz