Festivaly klasiky se často jen podbízejí

Search
Close this search box.

30.7.2010 Mladá fronta DNES str. 9 Kultura Věra Drápelová

 

Zápisník

Při pohledu na letní festivaly klasické hudby v Česku člověk jen smutně pokukuje po renomovaných evropských přehlídkách v Salcburku, Luzernu, Bregenzu či BBC Proms v Londýně.
„Oni mají peníze a tradici," brání se domácí pořadatelé.
Ale je snaha to napravit? Kultivovat bohatší Čechy? Někdy se zdá, že jedinou snahou je podbízet se nenáročným divákům a udělat povrchní dojem na hudebně nezorientované podnikatele. A tak se hrají „noci" s přívlastky a prostince uplácané dramaturgie, opentlené nějakou tou operní show.
Kvantita místo kvality.
Přesto existují výjimky. Smetanova Litomyšl se snaží o náročné vsuvky. Intimní oázu kvality poskytují pražské Letní slavnosti staré hudby, které tento týden nabídly neohraničenou muzikalitu španělského ansámblu Accademia del Piacere nebo skvělého německého houslistu Floriana Deutera.
A pak se tu rýsuje Dvořákova Praha, jejíž třetí ročník začne 20. srpna. Někdo tedy přece jen umí prosadit argument, že prestižnější než „To nejlepší z…" (muzikálu, rocku, filmu…) je pozvat pianistku Marii Joao Pires, Birminghamský symfonický orchestr nebo Hagenovo kvarteto. To je naděje.

Foto popis|

O autorovi| Věra Drápelová, recenzentka MF DNES

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz