Festivaly pro milovníky klasiky

Search
Close this search box.

26.3.2010 Evropské noviny str. 7 Česká republika Eva Tajanovská
Nabídka festivalů klasické hudby, které se v nadcházejících měsících budou konat v Česku, uspokojí i ty nejnáročnější diváky. Velká pozornost bude letos věnována českému rodákovi Gustavu Mahlerovi v souvislosti se 150. výročím jeho narození, a zazní samozřejmě i skladby dalších velikánů. Program festivalů bude opravdu rozmanitý, a to také proto, že se tu klasika často míchá s dalšími hudebními žánry.

MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL PRAŽSKÉ JARO (12. 5. až 4. 6. 2010) Dílo Gustava Mahlera bude tvořit jeden ze základů programu již 65. ročníku a za zmínku stojí, že bude uveden i písňový cyklus z tvorby skladatelovy manželky Almy Mahler. Během festivalu také vyvrcholí dvouleté oslavy 120. výročí narození Bohuslava Martinů. Ještě před oficiálním zahájením, 9. května, se lidé mohou těšit na vystoupení slavného britského souboru English Baroque Soloists a Monteverdi Choir s dirigentem sirem Johnem Eliotem Gardinerem. Mezi hlavní hvězdy patří dále celosvětově proslulá houslistka Anne-Sophie Mutter, jeden z nejvýznamnějších pěvců současnosti Matthias Goerne, dirigenti Herbert Blomstedt a Pierre Boulez, dirigent a klavírista André Previn, ale také jazzová zpěvačka Dianne Reeves. To vše si vychutnáte v krásném městě, jehož celé historické jádro je na seznamu UNESCO. Více informací naleznete na www.festival.cz.
MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL HUDBA TISÍCŮ MAHLER JIHLAVA (18. 5. až 7. 7. 2010) 9. ročník festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava 2010 je zcela ve znamení Mahlerova jubilea. Organizátoři kladou větší důraz na Mahlerovu orchestrální tvorbu a ostatní skladatelé budou letos v menšině. Koncerty se uskuteční nejen v Jihlavě, ale také v Pelhřimově, Třebíči a Kalištích u Humpolce a diváci se mohou těšit na špičkové domácí i zahraniční interprety. V jubilejní den (7. července) se v rodném domě Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce uskuteční koncert jedné z hvězd festivalu, proslulého barytonisty [24]omase Hampsona. Mezi další zvučná jména patří například mezzosopranistka Dagmar Pecková. Více informací na www.mahler2000. cz.
MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL JANÁČKŮV MÁJ (24. 5. až 13. 6. 2010) Koncerty se budou konat nejen v Ostravě, ale i v Opavě, Frýdku Místku a dalších moravských městech. I během tohoto festivalu organizátoři divákům připomenou důležité Mahlerovo výročí. A na co se ještě lidé mohou těšit? Pětatřicátý ročník festivalu bude doslova nabitý mnoha krásnými koncerty z děl Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, ale také skladeb světových velikánů. Na programu je celkem dvacet pět koncertů, nebudou chybět různé hudební žánry a mluvené slovo. Festival nabídne řadu věhlasných osobností – jmenujme alespoň fenomenálního pianistu Garricka Ohlssona nebo světoznámého skladatele a dirigenta Krzysztofa Pendereckého. Více informací na www.janackuvmaj.cz.
MEZINÁRODNÍ OPERNÍ FESTIVAL SMETANOVA LITOMYŠL (11. 6. až 5. 7. 2010) Centrem festivalového dění je nádherný areál zámku Litomyšl, který je na seznamu UNESCO. Na letošním 52. ročníku budou hostovat umělci ze tří největších českých operních scén – Národního divadla Praha, Státní opery Praha i Národního divadla Brno. Diváci se mohou těšit například na Prodanou nevěstu, Toscu či Kouzelnou flétnu. Celým festivalem prochází motiv oslav 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn. To připomene mj. Lucemburský komorní orchestr Les Musiciens. Také Smetanova Litomyšl nezapomíná na jubilea významných skladatelů. Kromě Mahlera to bude 200 let od narození Fryderyka Chopina, organizátoři vzpomenou i na Jacquese Offenbacha či Bohuslava Martinů. Více informací na http://festival.smetanovalitomysl. cz/.
FESTIVAL UPROSTŘED EVROPY (13. 6. až 1. 8. 2010) Tento mezinárodní festival se odehrává na mnoha místech v západních a severních Čechách, v Sasku a Bavorsku. Koncerty letošního 19. ročníku se uskuteční celkem v pětašedesáti městech na obou stranách hranice a milovníci hudby se mohou těšit na opravdu rozmanitý program. A co (například) čeká diváky na „české straně festivalu"? Na děčínském zámku zahraje ženské flétnové kvarteto I Flautisti, v jáchymovském Špitálním kostelíku Všech svatých vystoupí folklorní Trio Oriana, v Cisterciáckém klášteře v Oseku zazní Joseph Haydn v podání smyčcového Kvarteta Apollon a třeba v kostele sv. Mikuláše v Lounech zahraje Carlo Torlontano na alpský roh, který měří téměř čtyři metry. Více informací na www.festival-mitte-europa.com.
MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL PRAGUE PROMS (26. 6. až 22. 7. 2010) Už samotný název naznačuje, v čem tkví myšlenka celého projektu. "PROMS" znamená v angličtině "PROMENÁDA". V rámci festivalu se tedy můžete promenovat od žánru k žánru, od koncertu ke koncertu. Letošní 6. ročník se opět může blýsknout jmény, která zdobí světová pódia, za všechny jmenujme sopranistku Tizianu Fabbricini. Hvězdou Prague Proms bude filmový skladatel Lalo Schifrin, který napsal hudbu k desítkám hollywoodských filmů a televizních seriálů. V Praze bude dirigovat koncert Českého národního symfonického orchestru nazvaný Jazz Meets Symphony. Festival připomene také hudbu Beatles, Michaela Kamena a Gustava Mahlera, nebudou chybět ani jazzové koncerty. Více informací na www.pragueproms.cz.
MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV (16. 7. až 21. 8. 2010) Tato letní hudební přehlídka probíhá v dalším městě UNESCO, v Českém Krumlově. Festival nabízí široké spektrum hudby různých žánrů od 15. až po 21. století v interpretaci významných tuzemských i světových umělců. Letos se představí tři symfonické orchestry, dvanáct komorních orchestrů a souborů a více než dvě desítky umělců z celého světa. Chybět nebude ani tradiční operní představení, které si diváci vychutnají z unikátního otáčivého hlediště v zámecké zahradě. Mezi největší hvězdy letošního 19. ročníku bude bezpochyby patřit světoznámý tenorista José Cura, houslisté Gidon Kremer a Pavel Šporcl, jazzový trumpetista James Morrison či muzikáloví zpěváci z americké Broadwaye. Více informací na www.festivalkrumlov.cz. Tipy na další hudební festivaly: Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc (13. až 31. 5. 2010) www.mfo.cz Operní týden Kutná Hora (17. až 26. 6. 2010) www.opernityden.cz Kytarový festival Mikulov (4. až 10. 7. 2010) www.gfmikulov.com Třeboňská nokturna (6. až 10. 7. 2010) www.trebonskanocturna.cz

Foto popis| Centrem festivalu Smetanova Litomyšl je nádherný areál místního zámku.

O autorovi| Eva Tajanovská, CzechTourism

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz