FILHARMONIE BRNO SLAVÍ ŠEDESÁTINY

Search
Close this search box.

25.9.2015    Brněnský deník    str. 65   Příloha – Nás prověřil čas    

Aby nebylo pochyb: brněnská filharmonie byla ustavena k prvnímu lednu 1956 a zbylých šest měsíců aktuální sezony (1955/1956) se rozhodla považovat za svou sezonu nultou. Rok 2015 je tedy šedesátým rokem její existence a sezona 2015/2016 jubilejní sezonou šedesátou.

Dovršeni svých šedesáti let oslaví filharmonie na Nový rok 2016 vystoupením, které bude jejím jednašedesátým novoročním koncertem.

 

Tradice brněnské filharmonie se datuje od sedmdesátých let 19. století, kdy v Brně začal mladý Leoš Janáček usilovat o vznik českého symfonického orchestru. Dnešní filharmonie vznikla a svůj první koncert odehrála 1. ledna 1956; tehdy jako Státní filharmonie Brno. V roce 1994 dostala po rekonstrukci opět do užívání Besední dům, který je jejím sídlem. Byl vybudován v letech 1871–1873 podle projektu vídeňského architekta Theophila Hansena, který navrhl také vídeňský Musikverein. Název Filharmonie Brno používá od roku 2005 a 1. ledna 2016 oslaví své šedesáté narozeniny. Jedním z největších dárků k jejím narozeninám je znovuoživení myšlenky výstavby nového koncertního sálu a započetí stavebních prací na 1.etapě.

Ve městě Brně pořádá Filharmonie Brno ročně desítky koncertů. Koncertuje v Besedním domě, v Janáčkově divadle, ale i na jiných místech. Kromě klasické hudby a klasických koncertů,

 

od koncertů léty prověřené klasické hudby, přes současnou či barokní hudbu po koncerty Kantilény či mimořádné koncerty, nabízí také například sérii Jazz&World music, veřejné generální zkoušky, speciální koncert pro nastávající rodiče a jejich očekávané děti nebo třeba promítání filmů s živým doprovodem orchestru. Zároveň je pořadatelkou čtyř mezinárodních hudebních festivalů (Moravský podzim, Velikonoční festival duchovní hudby, Expozice nové hudby, Open Air festival na Špilberku) a spolupořadatelem projektu Mozartovy děti.

 

Orchestr, který se svými 112 členy patří k největším ve střední Evropě,

 

koncertuje na festivalech a v koncertních síních celého světa. Pravidelně vyprodává sály například v Japonsku, v roce 2015 poprvé navštívil Omán, a účastní se tuzemských i zahraničních festivalů. U nás pravidelně hostuje například na festivalu Smetanova Litomyšl nebo na Hudebních slavnostech Emy Destinové, v zahraničí na Rheingau Music Festival nebo Europäische Wochen Passau. Spolupracuje s věhlasnými dirigenty a hvězdnými sólisty. Z dirigentských osobností jsou to Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Petr Altrichter, Libor Pešek, Karl Mark Chichon, z mnoha desítek sólistů například Ivo Kahánek, Colin Currie, Fazil Say, Gábor Boldoczki, Alina Pogostkina nebo Elina Garanča. Orchestr vyniká četnými nahrávkami v televizi, v rozhlase i na CD. Diskografie orchestru je po 59 letech studiové práce impozantně obsáhlá a zrcadlí jeho repertoárovou orientaci na tvorbu Leoše Janáčka a na hudbu dvacátého století.

 

Foto popis|

Region| Jižní Morava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz