Filharmonie bude hrát s Peckovou i Jiřím Suchým

Search
Close this search box.

13.5.2010 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický Jiří Tůma
Pardubický orchestr otevře dva festivaly vážné hudby společně se světoznámou mezzosopranistkou Dagmar Peckovou. V Litomyšli vystoupí s Jiřím Suchým a na příští sezonu pozval německou houslistku Sophii Jaffé.

PARDUBICE Do konce letošní sezony zbývá pardubické komorní filharmonii zhruba padesát dní. Do té doby však stihne dva koncerty se světoznámou pěvkyní Dagmar Peckovou, v rámci festivalu Smetanova Litomyšl dvakrát vystoupí s Jiřím Suchým. Navíc filharmonici už zvou na příští sezonu. V ní nabídnou třeba dva vánoční koncerty, nebo vystoupení s uznávanou německou houslistkou Sophií Jaffé. Dagmar Pecková se ke spolupráci s pardubickým tělesem vrátí znovu po roce a dokonce nacvičí ještě náročnější program než minule, protože společně uvedou Píseň o zemi Gustava Mahlera.
Z pardubického pohledu to má jednu výhodu a jednu nevýhodu. Filharmonie bude tímto programem otevírat dva respektované hudební festivaly. Na druhou stranu, kdo by chtěl Píseň o zemi slyšet, musí se vydat buď v pondělí do Ostravy na 35. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, nebo v úterý do Jihlavy na koncert v rámci 9. ročníku festivalu Hudba tisíců -Mahler Jihlava 2010.
Komu se nechce cestovat, bude mít možnost slyšet pardubickou filharmonii ještě několikrát, a to jak v krajském městě, tak hned čtyřikrát v rámci přehlídky Smetanova Litomyšl. Tady navíc muzikanti spojí síly s dalším hudebním jménem. „Původně jsme zde měli odehrát jeden koncert na přání, ale nakonec odehrajeme dvě vystoupení, a to 29. a 30. června. Téma je klasika českého muzikálu a nebudou chybět ani písně z filmů Kdyby tisíc klarinetů či Limonádový Joe," řekl ředitel filharmonie Vojtěch Stříteský. Hostem při těchto dvou koncertech bude herec, zpěvák, básník Jiří Suchý.

Pavlicova skladba jako doprovod k bohoslužbě

V rámci Smetanovy Litomyšle ještě filharmonie uvede skladbu primáše folkového Hradišťanu Jiřího Pavlici Missa brevis, která bude doprovodem tradiční bohoslužby celebrované Tomášem Halíkem. Čtvrtým koncertem pak bude externí vystoupení v České Třebové.
Filharmonie už také zve na příští 42. sezonu, která začne 13. září. „Přemýšleli jsme, jak nově a ambiciózně začít. Zvolili jsme formu pohádkového večera, protože zazní tři skladby, které v sobě mají pohádkový příběh. Navíc návštěvníci uvidí náš soubor v rozšířeném obsazení. Zazní Sukova Pohádka, Sibeliova Labuť z Tuonely a především Stravinského Pták Ohnivák. Váhali jsme, zda právě Stravinského uvést, aby se konzervativnější návštěvníci nezalekli. Jsem zvědav, jestli nějaké procento posluchačů uteče," řekl šéfdirigent filharmonie Marko Ivanovič. Podle něj však toto dílo moderního ruského skladatele ještě patří k obecně stravitelnější hudbě s kořeny v impresionismu.
Hned na další říjnové koncerty přizve filharmonie ke spolupráci uznávanou mladou německou houslistku Sophii Jaffé. Tu provází pověst velkého talentu. Poprvé vystoupila v sedmi letech v sále Berlínských filharmoniků s klavírním doprovodem Gerda Albrechta.
Filharmonie už má naplánované také vánoční koncerty.
„Chystáme se oslovit základní umělecké školy v kraji a vytvořit až stočlenné těleso z jejich žáků, které při té příležitosti s námi vystoupí. Pravidelní návštěvníci koncertů budou mít také znovu možnost vybrat si skladbu, kterou filharmonici nacvičí na závěrečný koncert příští sezony. Bližší informace a termíny koncertů jsou na www.kfpar.cz.

***

FAKTA Termíny vybraných koncertů 17. května Koncert v rámci 35. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj s Dagmar Peckovou, Ostrava 18. května Koncert v rámci 9. ročníku festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2010 s Dagmar Peckovou, Jihlava 29. a 30. června Koncert v rámci 52. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl s Jiřím Suchým, Litomyšl 13., 14., 15., září Zahajovací koncerty 42. sezony, Pardubice 18., 19., 20., října Koncerty s houslistkou Sophií Jaffé a viloncellistou Jiřím Bártou, Pardubice 24. listopadu Divadelní představení Amadeus ve Východočeském divadle, Pardubice 12. prosince Dva vánoční koncerty během jednoho dne s velkým sborem ze škol v Pardubickém kraji

Foto popis| Dagmar Pecková. Světoznámá pěvkyně se příští týden vrátí ke spolupráci s pardubickou filharmonií.
Foto autor| Foto: archiv MF DNES

Foto popis| Jiří Suchý. V Litomyšli zazní písně z muzikálů.
Foto popis| Sophia Jaffé. Uznávaná mladá německá houslistka přijede zahrát s pardubickou filharmonií v půlce října.
Foto autor| Foto: archiv MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz