Filharmonie přednese Mozarta v oblacích

Search
Close this search box.

24.8.2016    Mladá fronta DNES    str. 11   Kultura Věra Drápelová    

PRAHA Nová koncertní sezona sice ještě nezačala, ale Česká filharmonie má napilno. Tento týden vyráží se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem na turné po evropských letních festivalech.

 

            Jede s nimi také americká houslistka Hilary Hahnová, která s naším orchestrem zahraje Mozartův Houslový koncert č. 5. Dále zazní skladby Janáčka, Dvořáka a Ligetiho.

Kromě Wiesbadenu nebo Merana se hudebníci zastaví i v rakouském Grafeneggu. Toto městečko ve vinařském kraji Wachau nedaleko Vídně je dějištěm festivalu, který si během desetileté existence vydobyl v mezinárodním měřítku výjimečné postavení.

 

Koncerty a pikniky

 

Festival se pyšní moderní a unikátní přírodní scénou pro dva tisíce diváků nazvanou Věž oblaků, která stojí uprostřed parku obklopujícího zdejší zámek. Především však nabízí program doslova nabitý jmény orchestrů a sólistů ze světové špice. Představu tradiční regionální open air přehlídky, spoléhající se především na okolní atmosféru, posunul do jiných dimenzí.

            To potvrzuje i ředitel České filharmonie David Mareček. „Za konkurenci ho považuje dokonce i slavný Salcburský festival, který se snaží hlídat si vůči Grafeneggu exkluzivitu a nezvat v témže roce stejné umělce,“ zdůrazňuje.

            Letos se Česká filharmonie ocitá ve společnosti London Symphony Orchestra, orchestru Mariinského divadla s Valerijem Gergijevem nebo Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam. Festival, jehož uměleckým šéfem je pianista Rudolf Buchbinder, navíc každý rok dává prostor některému ze soudobých skladatelů. V tomto roce je jím Němec Christian Jost. A k tomu všemu se pořádají pikniky v parku a ochutnávají se místní vína i regionální kulinářské speciality.

 

Inspiruje i v Litomyšli

 

V Grafeneggu se ovšem konají kulturní akce i po zbytek roku, přirozeně už ne venku, ale v uzavřené, rovněž nově postavené koncertní hale. Takový vzestup by přirozeně nebyl možný bez štědré podpory nejen donátorů, ale především spolkové země Dolní Rakousko.

            Velkorysý a promyšlený způsob financování kultury u našich jižních sousedů je příkladem spíše pro představitele českého státu. Některé regionální festivaly si přesto berou z Grafeneggu aspoň dílčí inspiraci. Spolupráci s ním navázala Smetanova Litomyšl, která podle rakouského vzoru začala například pořádat před každým koncertem ouvertury neboli lektorské úvody. A novinka se ujala.

 

O autorovi| Věra Drápelová, redaktorka MF DNES

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz