Filmová hudba láká posluchače stále víc

Search
Close this search box.

13.1.2016    Mladá fronta DNES    str. 16   Kraj Zlínský (alá)    

ZLÍN Do posledního místa vyprodaný sál Kongresového centra zítra uslyší známé filmové melodie z dílny Ennia Morriconeho a Luboše Fišera. Na program je nasadila Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou povede její bývalý šéfdirigent Stanislav Vavřínek.

 

            V sále, do nějž usedne zhruba 900 diváků, zazní hudba ze snímků Tenkrát na Západě, Hodný, zlý a ošklivý, Pro hrst dolarů, Misie, Adéla ještě nevečeřela, Petrolejové lampy či Zlatí úhoři.

            „Lidé tyto filmy dobře znají, často je viděli i vícekrát. Hudbu z nich mají pod kůží. Proto mají velký zájem o tento program,“ domnívá se Vavřínek, který těleso vedl sedm let. Loni v září jej vystřídal Vojtěch Spurný. „Není to ale jen hudba líbivá pro ucho, ale zejména se jedná o hudbu kvalitní,“ je přesvědčen dirigent.

            Morricone napsal hudbu k více než 500 filmů a televizních seriálů. „Je zajímavé, že i když jeho tvorba zahrnuje pouze 30 westernů, jsou právě tyto melodie nejznámější,“ poznamenala dramaturgyně orchestru Jindřiška Keferová. Na Luboši Fišerovi režiséři oceňovali jeho pracovitost, spolehlivost, zodpovědnost a profesionalitu. „Díky svému obrovskému hudebnímu nadání byl schopen velmi citlivě vystihnout atmosféru jakéhokoliv filmového žánru,“ připomněla dramaturgyně.

            Kromě filmů je podepsán i pod seriály, z nichž k nejznámějším patří Chalupáři, Arabela nebo Vlak dětství a naděje. Program sestavil umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský. Na této prestižní tuzemské přehlídce jej také zlínští hudebníci loni poprvé představili. Filmová hudba patří k tradičním tahákům zlínské filharmonie. Velkým úspěchem byl loňský červnový koncert pod širým nebem, který hudebníci odehráli v baťovském továrním areálu v centru krajského města. Slyšely jej zhruba tři tisícovky posluchačů. „Akce předčila naše očekávání. Pro orchestr to byl opravdu jedinečný zážitek a z atmosféry bylo patrné, že i pro diváky,“ uvedl po koncertě ředitel filharmonie Josef Němý.

 

Foto popis| Velký úspěch O filmovou hudbu v podání zlínské filharmonie je velký zájem. Loňský koncert pod širým nebem, který hudebníci odehráli v baťovském továrním areálu uprostřed krajského města, slyšely tři tisícovky posluchačů (na snímku dirigent Stanislav Vavřínek).

Foto autor| Foto: Zdeněk Němec, MAFRA

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz