Filmová hudba láká posluchače stále víc

13.1.2016    Mladá fronta DNES    str. 16   Kraj Zlínský (alá)    

ZLÍN Do posledního místa vyprodaný sál Kongresového centra zítra uslyší známé filmové melodie z dílny Ennia Morriconeho a Luboše Fišera. Na program je nasadila Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou povede její bývalý šéfdirigent Stanislav Vavřínek.

 

            V sále, do nějž usedne zhruba 900 diváků, zazní hudba ze snímků Tenkrát na Západě, Hodný, zlý a ošklivý, Pro hrst dolarů, Misie, Adéla ještě nevečeřela, Petrolejové lampy či Zlatí úhoři.

            „Lidé tyto filmy dobře znají, často je viděli i vícekrát. Hudbu z nich mají pod kůží. Proto mají velký zájem o tento program,“ domnívá se Vavřínek, který těleso vedl sedm let. Loni v září jej vystřídal Vojtěch Spurný. „Není to ale jen hudba líbivá pro ucho, ale zejména se jedná o hudbu kvalitní,“ je přesvědčen dirigent.

            Morricone napsal hudbu k více než 500 filmů a televizních seriálů. „Je zajímavé, že i když jeho tvorba zahrnuje pouze 30 westernů, jsou právě tyto melodie nejznámější,“ poznamenala dramaturgyně orchestru Jindřiška Keferová. Na Luboši Fišerovi režiséři oceňovali jeho pracovitost, spolehlivost, zodpovědnost a profesionalitu. „Díky svému obrovskému hudebnímu nadání byl schopen velmi citlivě vystihnout atmosféru jakéhokoliv filmového žánru,“ připomněla dramaturgyně.

            Kromě filmů je podepsán i pod seriály, z nichž k nejznámějším patří Chalupáři, Arabela nebo Vlak dětství a naděje. Program sestavil umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský. Na této prestižní tuzemské přehlídce jej také zlínští hudebníci loni poprvé představili. Filmová hudba patří k tradičním tahákům zlínské filharmonie. Velkým úspěchem byl loňský červnový koncert pod širým nebem, který hudebníci odehráli v baťovském továrním areálu v centru krajského města. Slyšely jej zhruba tři tisícovky posluchačů. „Akce předčila naše očekávání. Pro orchestr to byl opravdu jedinečný zážitek a z atmosféry bylo patrné, že i pro diváky,“ uvedl po koncertě ředitel filharmonie Josef Němý.

 

Foto popis| Velký úspěch O filmovou hudbu v podání zlínské filharmonie je velký zájem. Loňský koncert pod širým nebem, který hudebníci odehráli v baťovském továrním areálu uprostřed krajského města, slyšely tři tisícovky posluchačů (na snímku dirigent Stanislav Vavřínek).

Foto autor| Foto: Zdeněk Němec, MAFRA

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz