Flashback červenec 2021

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 03.08.2021, Zdroj: classicpraha.cz, Strana: 0, Autor: Martina Klausová, Datum importu: 03.08.2021 06:29, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Kulturní život se vrací do svých kolejí – začala Smetanova Litomyšl, Hudební festival Znojmo, Za poklady Broumovska i Letní slavnosti staré hudby. Čtyřicetiny oslavil Jakub Hrůša.

Koncertem České filharmonie začal na zámeckém nádvoří hned první červencový den 63. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Historie tohoto festivalu se začala psát v červnu roku 1946, kdy do Litomyšle zavítala na hostování Česká filharmonie s mladým šéfdirigentem Rafaelem Kubelíkem. Tedy před pětasedmdesáti lety. Právě k tomuto významnému výročí se festival vrátil prostřednictvím úvodního koncertu.

Vojtěch Stříteský, umělecký ředitel festivalu, byl hostem našeho vysílání a zde je jeho odpověď na otázku, zda stále hraje Smetanova hudba prim na Smetanově Litomyšli: „Hraje a já doufám, že i v budoucnu hrát bude. My se k tomu odkazu hlásíme moc rádi, jsme na něj hrdí. A každý ročník obsahuje řadu Smetanových skladeb, přičemž se velmi snažíme, aby alespoň jedno z jeho jevištních děl provedeno a v posledních letech, jak se blíží 200. výročí narození Bedřicha Smetany, tak se nám daří navazovat spolupráci s našimi operními soubory, aby u nás byly i premiéry těchto inscenací, takže například 10. července tu bude poprvé Hubička.“ Česká filharmonie a Smetanova Litomyšl zároveň představily projekt Smetana 200. Vyvrcholí v roce 2024 oslavami dvoustého výročí narození skladatelem Bedřicha Smetany.

Osmého července začal další Hudební festival Znojmo. Letošní ročník měl podtitul Pocta živlům a katastrofám.

Zahajoval se i festival nazvaný Za poklady Broumovska. Průvodním motivem 16. ročníku bylo Léto ve všech jeho podobách. Tento svátek hudby připomněl v rámci programu i 180, výročí narození skladatele Antonína Dvořáka.

Festival Za poklady Broumovska otevírá každé léto brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozezní sobotními podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Výtěžek putuje na péči o architektonicky unikátní kostely, které se zrodily v autorské dílně slavných architektů Dientzenhoferů.

V tomto měsíci začal i festival Letní slavnosti staré hudby. A zval na hudbu šlechtických dvorů od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Letošní podtitul festivalu zní Nobilitas. Proč právě Nobilitas popsala ve vysílání ředitelka akce Josefína Knoblochová.

„Vlastně to Nobilitas znamená urozenost, ušlechtilost a šlechta. Vydáme se tudíž do prostředí aristokratických dvorů, kde to hudebně bylo vždy velmi bohaté a zajímavé. A budeme z tohoto hudebního dědictví vlastně čerpat.

Letní slavnosti staré hudby končí 5.srpna.

Čtyřicáté narozeniny oslavil 23. července dirigent Jakub Hrůša. A slavil ve společnosti Bamberských symfoniků, kde zastává pozici šéfdirigenta. Jakub Hrůša je rád, že optimální věk pro dirigenty neexistuje:

„Dirigenti, na rozdíl od pěvců, nebo sportovců, nebo baleťáků samozřejmě naštěstí se nemusí strachovat, že je jisté, že od jistého věku to pak už nefunguje. Dirigenti opravdu můžou, pokud jsou v kondici, a hlavně tím myslím hlavu, tak můžou dirigovat opravdu klidně i v těch 70, 80 nebo dokonce i 90.“

Ve funkci šéfdirigenta Bamberských symfoniků Hrůša v roce 2018 prodloužil své působení o dalších pět let. Zároveň je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a na začátku července oznámil, že bude od sezony 2021/2022 zastávat pozici hlavního hostujícího dirigenta u orchestru Národní akademie Svaté Cecílie v Římě.

Nejen o hudbě jsme mluvili ve vysílání Classic Praha, řeč byla také o umění. Praha tento měsíc předala Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Cyklus 20 pláten se podařilo úspěšně nainstalovat. Umístění pláten je podle ředitelky galerie

Magdaleny Juříkové nestandardní:

„Obrazy nejsou na zdi, jako to bývalo obyčejně, ale bohužel musí být na těch konstrukcích, protože do zdí tady nemůžeme vlastně instalovat už tedy z prostorových důvodů také, ale i vlastně z důvodu, že jsme v památkovém objektu, takže to řešení si vyžadovalo nějaký speciální přístup a tím pádem ty obrazy zůstaly vlastně bez těch krycích rámů.“

Červencový Flashback zakončíme vzpomínkou na slovenského humoristu, dramatika, spisovatele, prozaika, textaře, herce, zpěváka, režiséra Milana Lasicu. Zemřel v 81 letech při vystoupení s orchestrem v bratislavském divadle Studio LplusS. Nejen o tom, co měli společného, mluvil ve vysílání dramatik, scénárista, herec Zdeněk Svěrák:

„Patřil k lidem, s nimiž jsem si vzácně rozuměl. Když si s někým rozumím, znamená to, že mě těší i zarmucují stejné věci. Milan byl vlastně zasmušilý člověk a připadá mi, že humor byl pro něho tou záchrannou vestou, která mu umožňovala plavat po té řece života.“

Červencové události připomněla a hezký zbytek léta přeje Magdalena Korcová.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz