Formanův rodný dům ozdobí busta

TISK , Datum: 13.01.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 12 , Autor: Eva Jarošová , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Střední Čechy , Země: Česko

Spolek Formanova Čáslav chce připomínat odkaz „svého“ světově proslulého rodáka Miloše Formana.

ČÁSLAV Když se 18. února roku 1932 Anně a Rudolfovi narodil chlapec Jan Tomáš, jak znělo Formanovo rodné jméno, nikdo netušil, že právě spatřil světlo světa jediný český držitel dvou Oscarů za filmovou režii. Miloš Forman prožil v městečku své dětství, které ale brzy krutě poznamenala válka. Oba jeho rodiče během ní zahynuli v koncentračním táboře. „Jeho rodný dům tu stále stojí a žijí v něm potomci Formanovy rodiny,“ připomněla Klára Fidlerová, předsedkyně spolku Formanova Čáslav.

Spolek vznikl v loňském roce a jeho první letošní akcí je vyhlášení výsledků otevřené výtvarné soutěže na ztvárnění sochařského portrétu Miloše Formana, která proběhne v úterý 14. ledna ve foyer Dusíkova divadla, kde budou k vidění všechna soutěžní díla. Vítězná busta pak bude umístěna na fasádě Formanova rodného domu. O pořadatelství akce se spolek „dělí“ s městem Čáslav a Spolkem sochařů ČR.

Inspirace z Litomyšle

„Měli jsme pocit, že na to, jak významného rodáka Čáslav má, tu není jeho jméno a dílo tolik propagováno, jak by si zasloužilo. Líbí se nám třeba Smetanova Litomyšl, tam jsme viděli inspiraci,“ připomněla Klára Fidlerová hlavní důvod, který k založení spolku vedl, a dodala: „Vím, že měl Čáslav rád, i v dokumentech na ni vzpomínal. Mluvil i o tom, jak si v novém domově vysazoval lípy, což byla nejen připomínka České republiky, ale také přímo Čáslavi. V parčíku naproti jeho rodnému domu totiž velká lípa stojí.“

Spolek má aktuálně deset členů a svou činností chce oživit kulturní život v Čáslavi, ale také probudit občanskou společnost. Přičinit se o to, aby se lidé začali více podílet na společném životě ve městě. „Miloš Forman byl z lidí, kteří se zasazovali o vnitřní svobodu člověka, ale i o svobodu společnosti. To jsou témata, na která chceme našimi akcemi také upozorňovat,“ osvětlila předsedkyně.

Spolku se podařilo navázat spolupráci s bratry Formanovými, kteří do Čáslavi přijedou se svým divadlem. Představení Divadla bratří Formanů má být základem nultého ročníku akce s názvem Formanova Čáslav. „Rádi bychom, aby se jednalo o akci, která bude mít dosah i mimo region, třeba po vzoru Smetanovy Litomyšle,“ nastínila plány Klára Fidlerová.

Letos mají na červen připraveno pět představení Deadtown a více než čtvrtina lístků je prý už prodána. Na čáslavském náměstí vyroste celé divadlo s jevištěm i hledištěm pro 300 diváků.

Každý měsíc beseda

Kromě festivalu chystá spolek na každý měsíc jednu besedu na Nové scéně Dusíkova divadla. Nejbližší se uskuteční 22. ledna, kdy do Čáslavi přijede Michael Žantovský. Lidé se mohou těšit i na generála Petra Pavla, novinářku Danielu Drtinovou, ale také bratry Formanovy, kteří se do Čáslavi znovu vrátí v říjnu. Ze zajímavých výstav letos plánuje představit výtvarníka Josefa Svobodu, spoluzakladatele Laterny magiky, nebo výběr kostýmních návrhů Formanova spolupracovníka Theodora Pištěka a jeho syna Jana.

„Také začínáme pilně plánovat Čáslavské dvorky. To je spíš akce pro místní. Uskuteční se na začátku září a potrvá celý víkend,“ nastínila Klára Fidlerová. V plánu je otevřít dvory a dvorky čáslavských domů, institucí, kaváren…

„Lidé se sejdou na místech, kde se kultura běžně neodehrává. Chceme ukázat, že umění se dá dělat i takto, je to další příležitost k tomu, že se lidé mohou potkat,“ dodala Klára Fidlerová.

Fakta Miloš Forman * Vystudoval scenáristiku na pražské FAMU, během studií působil jako pomocný režisér A. Radoka. * V Československu do roku 1968 natočil mimo jiné filmy Konkurs, Černý Petr či Hoří, má panenko. * Za normalizace legálně odešel do USA, jeho druhý „americký“ film Přelet nad kukaččím hnízdem získal pět Oscarů. * Největšího úspěchu dosáhl v roce 1984 s filmem Amadeus, který získal osm Oscarů. * Zemřel 13. 4. 2018 v USA.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz