Foto Vivo: zákulisí očima Daniela Šperla

Search
Close this search box.

3.7.2008 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
MAGDALENA NAVRÁTILOVÁ

Hudební festival, ojedinělý v malém městě uprostřed České republiky, obohatily dvě publikace. Padesát ročníků Smetanovy Litomyšle mapuje dějiny. Obrazové dílo Daniela Šperla zachycuje dění v zákulisí. Zvláštní atmosféru zvuků, vůní a napětí má rád ředitel festivalu Jan Pikna, proto požádal fotografa, aby ji zaznamenal na kinofilm. Tak vznikla kniha Foto Vivo.
Pro Daniela Šperla nebyla zakázka inspirovaná muzikou ničím novým. Už v Roce hudby (1984) vystavoval s táborským fotoklubem na toto téma. Jako kameraman dvakrát do roka natáčí dokument z vážné hudby pro pořad Terra Musica a několik let se živil „událostmi v kultuře". Rád proto vyslyšel požadavek, aby zachytil náladu. Nejen oficiální, ale hlavně v zákulisí, kam lidé nevidí. „Toho, co se děje v kancelářích, v šatnách účinkujících vteřinu před tím, než vstoupí na pódium," přibližuje fotograf momenty, kdy pozoroval přes hledáček lidi, kteří pro Smetanovu Litomyšl pracují s obrovským nasazením a s obrovským nadšením.
Se základním výběrem ze stovky výstavních zvětšenin mu pomáhala nejvíce přítelkyně. „U nás v obýváku visely prádelní šňůry, na nichž byly pověšené snímky. Dlouho jsem se ně díval. Vknize se objevily pouze ty, které doslova přežily kritický pohled," přiblížil výběr černobílých snímků nafocených na kinofilm. „Jsem ze starší školy a tradiční česká fotografie byla černobílá. Pokud používám barvu, musí mít pro mě nějaký význam. A tady, myslím, je pro mě barva nadbytečná."

* Kdy jste dostal první fotoaparát?

Můj otec byl amatérský fotograf, takže vášeň k fotografii přešla od něho. Už v dětském věku jsem chodil do fotokroužku a měl jsem první měchový přístroj na snímky.

* Jakým fotíte nyní?

Jsem trochu maniak, protože fotoaparáty sbírám léta. Moje sbírka má více než 500 aparátů. K fotografování mi ale stačí jeden jediný přístroj, a je to Leica M7.

* Ceníte si nějakého sběratelského kousku?

Vlastním úžasné unikáty. Některých přístrojů bylo vyrobeno jen čtrnáct. Špionážních aparátů Tonda existovalo padesát, co vím. To jsou takové moje sběratelské lahůdky

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz