Generálka Smetanovy Litomyšle na zimním stadionu 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 07.06.2023, Zdroj: klasikaplus.cz, Datum importu: 07.06.2023 16:24, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Pětašedesátiletý ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl zve na veřejnou generální zkoušku. Letošní řada koncertů je mimořádná i hlavním dějištěm, kterým není jako obvykle nádvoří litomyšlského zámku, ale docela nový prostor, který bylo nutné v krátkém čase vytvořit poté, co se v památce UNESCO naplno rozběhly původně odvolané restaurátorské a stavební práce. Koncertní síň tak vznikla uvnitř místního multifunkční haly. Jaký zážitek nabízí, může veřejnost vyzkoušet v úterý 13. června dopoledne. Hlavní program Smetanovy Litomyšle se koná od 15. června do 2. července.

Nečekaná novinka v den představení programu jubilejního ročníku překvapila i samotné pořadatele. V Litomyšli, označované za hlavní město soudobé architektury, se však rychle zrodil plán přesunout pořady chystané pro zámecké nádvoří do multifunkčního sálu architektů

Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Tvoří jej vzdušná dřevěná střešní konstrukce se světelnými pásy, které nechávají do interiéru pronikat denní světlo a naplňují jej až neočekávaným množstvím přirozeného jasu. Stěny budovy obklopuje průsvitná polykarbonátová slupka, z vnitřní strany obložená zvukypohlcujícím materiálem. Akustika haly tak je nezvykle decentní a velmi dobře vyhoví i klasické hudbě.

Zda pořadatelé v přípravách nové koncertní síně mysleli na všechno, prověří generální zkouška. Široká veřejnost je zvána k návštěvě speciálního koncertu, který se uskuteční před samotným zahájením festivalu, a to v úterý 13. června. Od půl jedenácté bude Festivalová hala otevřená všem zájemcům a v půl dvanácté v ní začne přibližně hodinový koncert, na němž vystoupí nejen Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Joela Hány, ale také řada sólistů – klavírista Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer, sopranistka Patricia Janečková a barytonista Tadeáš Hoza. Na programu budou velmi známá a oblíbená díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Richarda Addinsella, Pietra Mascagniho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, ale také třeba filmová hudba Karla Svobody. Pořadem bude provázet moderátor Marek Šulc.

Vstup je sice volný, je ale třeba si na generálku zamluvit vstupenku, aby nebyla překročena kapacita hlediště.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz