Hampson

Search
Close this search box.

21.3.2012 Hospodářské noviny str. 10 Kultura Petr Veber

 

Americký pěvec bude hvězdou festivalu, zahrají i dělostřelci

Smetanova Litomyšl

Světová premiéra nového českého díla ozdobí letošní ročník Smetanovy Litomyšle. Téměř hodinový písňový cyklus Lingua angelorum složila česká skladatelka Sylvie Bodorová. Kompozice k nadcházejícímu 400. výročí úmrtí císaře Rudolfa II., v níž zhudebnila texty v devíti jazycích, vznikla na přání světoznámého amerického barytonisty Thomase Hampsona. Ten ji poprvé přednese 4. července v rodném městě Bedřicha Smetany, na festivalu, na nějž se prodává víc než 28 tisíc vstupenek.
Milovník češtiny Thomas Hampson se s hudbou přední české skladatelky seznámil již dříve a přál si, aby pro něj něco napsala. „Až když žádost opakoval, pochopila jsem, že ji skutečně myslí vážně," přiznává prvotní zaskočení Sylvie Bodorová. Na tématu se nakonec loni shodli společně – při prohlídce města, u Letohrádku královny Anny na Pražském hradě, kde Rudolf II. zemřel.
„Na pěvcovo výslovné přání jsem mohla v závěru užít i češtinu – Komenského text. S radostí, protože jsem o takovém řešení sama snila," říká autorka. Hampson, významný mahlerovský interpret, je podle ní milovníkem a velkým znalcem historie, má rád Prahu a dávní předkové jeho manželky měli jako šlechtici k císaři Rudolfovi blízko. O době, z níž zhudebnila texty, Bodorová říká, že se hodně podobá té naší. „Čím víc se zabývám historickými tématy, zjišťuji, jak jsme nepoučitelní a jak opakujeme pořád stejné chyby," dodává.
Thomas Hampson se v poslední době setkal s českou hudbou v podobě Dvořákových Biblických písní. „Když jsem za ním byla ve Vídni, právě je studoval. A prosil mě, abych mu namluvila českou výslovnost jejich textů. Jsem ráda, že jsem mu tím mohla nějak přispět," říká Bodorová. Do češtiny se Hampson zřejmě zamiloval – nechal se slyšet, že se mu jeví ze slovanských jazyků jako nejzpěvnější.
Pro Bodorovou je americký pěvec zajímavý i tím, že má mimořádnou schopnost sdělovat emoce a vtáhnout do obsahu hudby – být mostem mezi posluchačem a autorem. Mahlerovy písně interpretuje mezi všemi dalšími zpěváky zcela unikátně. Sama autorka je proto nesmírně zvědavá, co dokáže z jejího díla udělat.
Při koncertě na zámeckém nádvoří Thomase Hampsona doprovodí Pražští symfonikové. Jde o jeden ze tří desítek pořadů festivalu, který od poloviny června do 8. července nabídne šest oper, řadu posluchačsky vstřícných koncertů i výstavy obrazů a fotografií.
Čajkovskij konečně s výstřely Vedle Hampsona mají být hvězdami přehlídky například tenorista Marcello Giordani, pianista Fazil Say, hornista Radek Baborák, sopranistka Simona Houda Šaturová, houslisté Ivan Ženatý a Pavel Šporcl nebo legendární interpretka Soňa Červená.
Festival uzavřou rozhlasoví symfonikové s Liborem Peškem programem nazvaným Největší symfonické maličkosti. Patří k nim i Čajkovského Slavnostní předehra 1812, reflektující letošní další historické výročí – Napoleonovo neúspěšné tažení do Ruska. Skladatel předepsal do díla výstřely ze skutečných děl. V koncertních síních se volí náhradní řešení, ale v Litomyšli si mohou do plenéru dovolit angažmá pravých dělostřelců. Získají-li potřebná povolení a podaří-li se jim naprosto přesná koordinace s orchestrem, připraví pořadatelé publiku něco skutečně neslýchaného.

***

Barytonista plný Emocí

Americký pěvec Thomas Hampson má mimořádnou schopnost sdělovat emoce a vtáhnout posluchače do obsahu hudby. Jak říká česká skladatelka Sylvie Bodorová – je mostem mezi posluchačem a autorem. FOTO: čtk

Foto popis|

O autorovi| Petr Veber, mailto:autori@economia.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz