Hejtman Pardubického kraje Línek: Kulturu v létě potáhnou muzea, galerie a památky

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 23.04.2020 , Zdroj: pardubicednes.cz +2 , Celková návštěvnost: 10 000

Obsahové duplicity: 23.04.2020 – pardubickykraj.cz, pardubicezive.eu

V živém vysílání na facebooku Pardubického kraje dnes 23. 4. 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek hovořil o kulturních akcích a provozu kulturních institucí v současném stavu nouze. Od poloviny března musel také Pardubický kraj uzavřít své příspěvkové organizace v kultuře – čtyři muzea, Východočeskou galerii a Krajskou knihovnu. Podle současného harmonogramu vlády by se muzea a galerie mohly otevřít od 26. května, knihovna zřejmě až v červnu.

„Zatím počítáme s tímto datem, pokud vláda rozvolňování nouzových opatření neuspíší,“ říká Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za kulturu a investice.

Ten požádal ředitele krajem zřizovaných kulturních institucí, aby v mezidobí rozšířili ve větší míře kulturní aktivity na webu a na sociálních sítích. „Některé digitální formy se osvědčily a je možné, že si je naše muzea i galerie ponechají i v běžných časech, ale teď už jsme všichni rádi, že se budeme moci potkávat s naší historií i kulturou naživo. Je jasné, že to je oblast, která není bezpodmínečně nutná k přežití v krizi, ale k dobrému životu kulturu určitě potřebujeme. Už britský premiér Winston Churchill během války oponoval návrhům škrtat výdaje na kulturu slovy: A za co bychom pak bojovali?“

O jednotlivých nových výstavách budou muzea a galerie podrobně informovat aktuálně, ale některé taháky může kraj představit už nyní: „V parkánu Zámku Pardubice se brzo objeví výstava velkoformátových fotografií z parforsních honů a od konce června se na novém místě a v nové instalaci objeví ve Východočeském muzeu velmi ceněná expozice uměleckého skla. Východočeská galerie připravila výstavy spojené s Kunětickou horou a projekt výtvarníků s vazbou na Pardubice ze skupiny Starý psi. Chrudimské muzeum bude lákat třeba na krasohledy a na psí duši, vysokomýtské muzeum na Tatrovky a litomyšlské muzeum na Retrogaming a také na obnovené Portmoneum,“ vypočítává Línek.

Pardubický kraj má ve svém dokumentu Tvář kraje 26 tradičních akcí s vysokou návštěvností. „Už nyní od mnoha organizátorů akcí v jarních a letních měsících víme, že letošní ročník vynechají. Akce v druhé polovině roku zatím vyčkávají, jak se situace vyvine. Slíbili jsme těm, kteří už měli s přípravou doložitelné výdaje, určitou pomoc, a na některých akcích se domlouváme v redukované podobě. Jedná se například o Smetanovu Litomyšl, Loutkářskou Chrudim nebo Pardubické hudební jaro a další. Například Výtvarné Hlinecko s italskými motivy ale bude letos bez omezení. Můžeme tedy říci, že letní prázdniny potáhnou muzea, galerie a památky,“ dodává Roman Línek.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz