Hledají snímky první Smetanovy Litomyšle

Search
Close this search box.

14.6.2017    Mladá fronta DNES    str. 13   Kraj Pardubický  Petr Broulík   

Regionální muzeum v Litomyšli hledá fotografie, které zachycují první ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl v roce 1946. Českou filharmonii při něm tehdy řídil dirigent Rafael Kubelík.

„I když tehdy nebyly fotoaparáty běžně jako dnes, přece jen musí existovat někdo, kdo filharmoniky fotil. A má fotku třeba v rodinném albu,“ uvedl historik Regionálního muzea v Litomyšli Martin Boštík.

Již v pořadí 59. ročník Smetanovy Litomyšle začíná v pátek 16. června, nicméně organizátoři a historici se už připravují pomalu na ten příští, jubilejní. Rozhodli se k tomuto výročí vydat reprezentativní a podrobnou publikaci, která by měla obsahovat informace o počátcích, prvním ročníku a dalších osudech dnes jednoho z největších svátků hudby v Česku. Problémem ale je, že se nedochovala žádná fotografie z prvního ročníku festivalu.

„Zahájení Smetanovy Litomyšle v roce 1946 bylo největší kulturní událostí roku. Přijela na něj Česká filharmonie a dirigoval ji už tehdy proslulý Rafael Kubelík, který se podepsal do pamětní knihy města. Našli jsme programy, plakát, ale nikde jsme nenalezli fotografie z koncertů, kladení věnce před Smetanovou sochou či z návštěvy filharmoniků v Mistrově rodné světničce,“ říká historik Martin Boštík.

Pozoruhodné na prvním ročníku podle něj bylo, že na něj nepřijel ministr Zdeněk Nejedlý, tvůrce Smetanova kultu, který měl na své rodiště vždy úzké vazby. „O důvodech jeho nepřítomnosti můžeme zatím jen spekulovat,“ uvedl Boštík.

Historici prohledali archivy, kroniky a kontaktovali také syna Rafaela Kubelíka Martina. „Slíbil nám, že se podívá do otcovy pozůstalosti, která je ve Švýcarsku, kde Rafael Kubelík zemřel,“ dodává Martin Boštík. Oslovili i Českou filharmonii. „Nic nemají. Teď jsme se obrátili i na veřejnost,“ říká historik. Výroční publikaci společnost Smetanova Litomyšl s Regionálním muzeem v Litomyšli představí v lednu 2018.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz